Zorunlu Afet Sigortası geliyor – D20Haber
15.04.2024, Pazartesi
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Zorunlu Afet Sigortası geliyor

Zorunlu Afet Sigortası geliyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Mart 2024 Perşembe - 19:50Güncelleme: 7 Mart 2024 Perşembe - 19:50
Zorunlu Afet Sigortası geliyor

Hazine ve maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “yıl içerisinde, 2024'ün 3. ve 4. çeyreğinde zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz” açıklaması yaptı.

Yüksek vergilerden, vergi sayısının fazlalığından yakınılırken, yeni bir vergilendirme daha gündemde. İsmi de Zorunlu Afet Sigortası. Acıklamayı yapan da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek. Şimşek, uygulamanın bu yıl içinde başlatılmasını düşündüklerini bildirdi.

Bur programda konuşan Şimşek, depreme dayanaklı binaların tasarımlarının oluşturulmasının önemine değindi. Şimşek, "Türkiye büyük bir oranda deprem ülkesi. Depremle yaşamak dışında bir seçeneğimiz yok. Onun için de mutlaka dirençli yapıları inşa etmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Şimşek, zorunlu deprem sigortasının 1999'daki depremin ardından hayata geçirildiğini hatırlatarak, Türkiye'nin deprem ülkesi olması nedeniyle sigortaların yapılması gerektiğini dile getirdi.

ZORUNLU AFET SİGORTASI

İklim değişikliğine ve yol açacağı afetlere karşı dirençli şehirlerin kaçınılmaz bir öneme sahip olduğunu belirten Şimşek, şöyle konuştu:

"İklim krizi bir realiteyse bizim ona bir hazırlık yapmamız lazım. Yeşil dönüşüm de hazırlığın bir parçası. Bu yıl içerisinde, 2024'ün 3. ve 4. çeyreğinde zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. Deprem sigortasının kapsamı çok dar. Sadece binaları kapsıyor, afet sigortası ise bütün diğer riskleri de kapsamış olacak. 2000 yılında iyi bir reform yapılmış, zorunlu deprem sigortası getirilmiş, şimdi biz bir adım daha öteye geçip iklim değişikliğini de dikkate almamız lazım. Doğal afetlerin sıklığını artırma riskine karşı tedbir olarak, şimdi 'zorunlu afet sigortası yapacağız' diyoruz. 12. Kalkınma Planımızda bu düzenleme de yer alıyor. Ev eşyası dahil diğer bütün boyutlarıyla riskleri kapsamış olacak. Böylece ülkemizin sigortacılık oranı artmış olacak."