Yüzde 90’ı Denizli’de üretilen kekik 135 ülkeye ihraç ediliyor – D20Haber
24.06.2024, Pazartesi
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Yüzde 90’ı Denizli’de üretilen kekik 135...

Yüzde 90’ı Denizli’de üretilen kekik 135 ülkeye ihraç ediliyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Aralık 2023 Perşembe - 09:58Güncelleme: 14 Aralık 2023 Perşembe - 09:59
Yüzde 90’ı Denizli’de üretilen kekik 135 ülkeye ihraç ediliyor

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye'deki kekik üretiminin yüzde 90'ının Denizli’de yapıldığını belirterek, “Bugün itibariyle Türkiye’den 135 farklı ülkeye kekik ihracatı yapılıyor” dedi.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, kentteki kekik üretimi ve ihracatı hakkında açıklamalarda bulundu. Dünyada kekik denilince akla gelen ilk ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Memişoğlu, “Tüm dünyanın kekik ihtiyacının yüzde 75’i Türkiye’den karşılanıyor. Denizli ise, yaklaşık 200 bin dekarlık üretim alanıyla ülkemizin kekik üretiminin yüzde 90’ından fazlasını tek başına üstleniyor” dedi.

Dünyanın kekik ihtiyacının Denizli’den karşılandığını söyleyen Memişoğlu, “Kekik ilimiz için önemli bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin kekik üretiminin yüzde 90’ından fazlası Denizli’de gerçekleştiriliyor. Denizli, İzmir, Manisa gibi illerimizden önemli değerlerde kekik ihracatı yapılıyor. Ülkemizin yıllık kekik ihracatı 55 milyon dolar seviyesinde. Kekik üretiminde işin mutfağında Denizli’nin lider olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam
Kekiğin Denizli’ye doğanın bir armağanı olduğunu belirten Memişoğlu, kekiğin aynı zamanda tıbbi ve aromatik bitki üretiminde de önemli bir ürün olduğuna vurgu yaptı. Memişoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tabii kekik aynı zamanda esansı yoğun olan ve tıbbi ürünlerde de kullanılabilen oldukça katma değerli bir ürün. Kekiğin kullanım alanı çok geniş. Dünyanın en ünlü et restoranlarında Denizli kekiğinin kullanıldığını biliyoruz. Bugün itibariyle Türkiye’den 135 farklı ülkeye kekik ihracatı yapılıyor. Dünyanın kekiğinin Denizli’den karşılandığını Avrupa’da, Afrika’da, Orta Doğu’da, Amerika’da ve hatta Uzak Doğu’da ilimizde üretilen kekikler hem sofralarda hem de farklı alanlarda yerini alıyor. Biz de Denizli İhracatçılar Birliği olarak kekik özelinde farklı çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda önümüzdeki dönemde kamuoyunu basınımız aracılığıyla bilgilendireceğiz.”