Türkiye’nin ilk bin ihracatçısı listesinde 21 Denizli firması – D20Haber
25.06.2024, Salı
23 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Türkiye’nin ilk bin ihracatçısı listesinde 21...

Türkiye’nin ilk bin ihracatçısı listesinde 21 Denizli firması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Haziran 2024 Pazartesi - 10:36Güncelleme: 10 Haziran 2024 Pazartesi - 10:36
Türkiye’nin ilk bin ihracatçısı listesinde 21 Denizli firması

Türkiye İhracatçılar Meclisince hazırlanan listede, en fazla ihracat yapan ilk bin firma arasında Denizli’den 21 şirketin yer aldığı bildirildi.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması Araştırması”nın açıklandığını, listede Denizli’den 18 firmanın yer aldığını, yine listede bulunan 3 firmanın ise Denizli’de yatırımları bulunduğunu belirtti.

Memişoğlu, 2023 yılı Denizli ihracatının 4,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, jeopolitik gerilimler, enflasyonist baskılar, sıkı para politikaları ve taleplerde daralma gibi birçok olumsuz faktöre rağmen 25 farklı sektörde, 185 ülkeye 3 bin farklı ürün ihraç edildiğini kaydetti.

“DENİZLİ İHRACATTA ÖNEMLİ BİR OYUNCU”

Bu yılın ocak-mayıs döneminde ise Denizli ihracatının 1,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini anımsatan Memişoğlu, “İlimiz ve ülkemiz ekonomisinin dinamizmini her daim canlı tutmak adına gece gündüz demeden çalışan ihracat ailemizin her bir ferdine teşekkürlerimizi iletiyoruz. Denizli ihracatını sektör çeşitliliği ön plana çıkarıyor. Tekstil-konfeksiyondan kabloya, bakır telden tarıma, iklimlendirmeden kimyevi maddelere, doğaltaştan makine ihracatına kadar çeşitli sektörlerde önemli bir oyuncuyuz” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam
Fındık üretilmeyen Denizli’den geçen yıl 8,3 milyon dolarlık fındık ihracatı, denizi olmayan ilden balık ihracatı yapıldığına dikkati çeken Memişoğlu, “Bu durum Denizlili ihracatçının tüccarlık konusunda deneyimini ve başarısını ortaya koyuyor. Her sene ilk 10 ihracatçı il arasındaki konumumuzu koruyor, daha üst sıralara yükselmek için güncel gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Her zaman belirttiğimiz gibi, bu şehir 2000 yıl önce ihracat yaptı. Bu araştırma vesilesiyle bizi gururlandıran firmalarımıza teşekkür ederiz. Denizlili ihracatçılar olarak ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.