08.02.2023, Çarşamba
-3 °C / 5 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Türkiye Tütüncüler Birliği Başkanı Solgun: Üreticiyi...

Türkiye Tütüncüler Birliği Başkanı Solgun: Üreticiyi perişan ettiler

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Ocak 2023 Pazar - 17:25Güncelleme: 22 Ocak 2023 Pazar - 17:31
Türkiye Tütüncüler Birliği Başkanı Solgun: Üreticiyi perişan ettiler

Denizli’nin Kale ilçesinde düzenlenen Tütün Mitingi’nde üreticiler, taban fiyatın 100 liranın altında olmamasını istedi. Türkiye Tütüncüler Birliği Başkanı Şeyhmus Solgun da tütün alımı yapan şirketleri sert bir dille eleştirerek, “Biz rakibiz diyorlar ama aynı masadalar. Çiftçinin kanını emdiler, üreticiyi perişan ettiler” açıklamasını yaptı.

İddiaya göre, Ege illeri Denizli, Manisa, Uşak Aydın ve Muğla’da tütün alımı yapan 5 şirket, mayıs ayında üreticilere boş sözleşme imzalattı. Tütünde alım döneminin gelmesi ile birlikte sözleşmelere fiyat olarak kilo başına 55 lira yazıldı. Bu da tütün üreticisini isyan ettirdi.

Bir kilo tütün maliyetinin 80 lira olduğunu dile getiren üreticiler, taban fiyatın en az 100 lira olmasını istiyor. Seslerini duyurmak için de Kale’de Tütün Mitingi düzenleyen çiftçiler, ürünlerini 100 liranın altında satmamak için direnç göstereceklerini ifade etti.

SOLGUN: ŞİRKETLER BİRBİRİNE SIRT SIRTA VERMİŞ

Türkiye Tütüncüler Birliği Başkanı Şeyhmus Solgun, alıcı şirketlerin sırt sırta verip üreticiyi perişan ettiğini söyleyerek, üreticilerden boş sözleşmeye imza atmamalarını istedi. Solgun, şunları kaydetti:

“Aynı şirketler Afyon’da 27 liraya yaptıkları sözleşmeye rağmen tütünü 55 liradan aldılar. Şu an alım devam ediyor. Burada 55 liraya sözleşme yaptılar 100 liraya almak zorundalar. 3-5 şirket birbirine sırt vermiş, gece İzmir’de beraber aynı masadalar. Gündüz ‘bir rakibiz’ diyorlar ama çiftçinin kanını emdiler, çiftçiyi perişan ettiler. Tütüne ihtiyaç var. Ülkemizin ekonomisidir tütün. Bugün tütünden alınan vergi ile kaç tane bakanlığın ihtiyacı karşılanıyor. İthalata artık dur demenin zamanı geldi. Hiçbir tarım ürününde hak etmiyoruz. Burada 5 şirket var. Artık 11 şirket olacak. Bu şirketlerin buraya girdiği gün hangisi fazla veriyorsa onunla sözleşme yapacağız.”

ÜRETİCİ MUTTALİP İBİLEME: 100 LİRANIN ALTINDA ÜRÜN TESLİM ETMEYECEĞİZ

Kaleli tütün üreticisi Muttalip İbileme ise, tütünü 100 liranın altında teslim etmeyeceklerini belirterek, “Bizler yaz günü güneşin altında kavrulurken, milyon dolarlık yatlarına binip ülke ülke gezenler buraya temsilciler gönderdi. Bu insanlar yanımıza geldiğinde güneş gözlüklerini bile çıkarmadılar. Bundan sonra fiili olarak eyleme geçme zamanı geldi. Bizler yarın tütünlerimizin teslim zamanı geldiğinde fiyat soracağız. Hala aynı fiyatta direnirlerse 100 liranın altında ürünü teslim etmeyeceğiz. Bu kavruk yüzlü insanların şimdiye kadar ses çıkarmadığına bakmasınlar” dedi.

Haberin DevamıReklam

AYDINLI ÜRETİCİ CENGİZ YILDIZSOY: GİDERLER FİYATA İLAVE EDİLMELİ

Mitinge Aydın’ın Bozdoğan ilçesinden katılan Cengiz Yıldızsoy da “Hakkımızı aramak için toplandık. Tütün fiyatının 100 liranın altında olmasını istemiyoruz. Bizimle 55 liradan sözleşme yaptılar. Fiyat belli değil. Enflasyon aldı başını gitti. Maliyetler arttı. Tüm giderlerin fiyata ilave edilmesi gerekir. Bize maliyeti 80 lirayı buldu” diye konuştu.

TAVASLI ÜRETİCİ YALIÇOBAN: ENFLASYON VAR, GİRDİ MALİYETLERİ ARTTI

Tavaslı Mehmet Yalıçoban da “Biz 100 lira fiyat istiyoruz ama bu çok değil. Bizler zaten bu masrafın altındayız. Sözleşmelerimiz 55 lira. Enflasyon var, girdi maliyetleri arttı. Tütünün maliyeti 80 lira oldu. Benim yaşımın altında bu işi yapacak kimse kalmadı. Üç tane evladım var üçünü de dağıttım. Bu işten ekmek kalmayacak diye… Çocuklarım bu işi yapmak istemiyor” ifadelerini kullandı.

KADIN ÜRETİCİLER: EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ

Tavas’ın Gökçeler Mahallesi’nden Durdu Sağın da “Emeğimizin karşılığını istiyoruz. ‘Şu anda fiyatı 55 lira’ dediler ama alım yok. Ortada net bir durum yok. Bu fiyatlarla üretici ayakta kalamaz. Zaten bitmiş durumdayız, nasıl ayakta kalalım… Aslında 100 lira da bizi kurtarmıyor ama verelim diyoruz. Eskiden bir ton tütünle tüm ihtiyaçlarımızı giderirdik şimdi karşılamıyor” dedi.

Kaleli üreticilerden Cennet Alamaz da üç ton tütün satsa bir çocuğunu evlendirecek para kazanamayacağını, üniversitedeki oğlunun bursa okuduğunu, eskiden güzel bir düzenleri olduğunu, artık ihtiyaçları karşılamakta zorlandıklarını söyledi.

Tavaslı üreticilerden Sultan Karakurt da içinde bulundukları durumu “Eskiden durum iyiydi, şimdi değil. Oğullarım var evlendireceğim… Eskiden yıllık tütünle hem düğün yapıyor hem evin ihtiyaçlarını gideriyorduk. Şimdi tütün parası kalmıyor” sözleriyle aktardı.