29.07.2021, Perşembe
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. TİM açıkladı: Denizli’den haziranda 461 milyon...

TİM açıkladı: Denizli’den haziranda 461 milyon dolar ihracat yapıldı

Haber Merkezi - 2 Temmuz 2021 Cuma - 15:20 TİM açıkladı: Denizli’den haziranda 461 milyon dolar ihracat yapıldı

Denizli’den yapılan ihracat haziranda yarım milyon dolara yaklaştı. TİM kayıtlarına göre geçen ay Denizli’den 461 milyon dolar, DENİB kayıtlarına göre de 315 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

A- A+

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Memişoğlu, Denizli’nin haziranda ihracat rekoru kırmaya devam ettiğini, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) kayıtlarına göre ihracatın 461 milyon dolar, DENİB kayıtlarına göre 315 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Geçen yılın aynı ayına oranla TİM verilerine göre ihracatın yüzde 87, DENİB kayıtlarına göre yüzde 73 arttığını kaydeden Memişoğlu, “Denizli ihracatı tarihinde ilk kez 400 milyon Amerikan Doları’nı aştı. Haziran ayında Denizli, ülkemizin en çok ihracat yapan 8. şehri oldu. Yılın ilk 6 aylık döneminde ise, ilimiz ihracatı yüzde 62,2 oranında artarak 2 milyar 139 milyon Amerikan Doları olarak kaydedildi” değerlendirmesini yaptı.

Denizli’nin yıl sonu ihracat hedefine de değinen Memişoğlu, “Burada dikkate değer bir veri daha karşımıza çıkıyor. Son 12 aylık ihracatta, Denizli olarak yaklaşık 4 milyar Amerikan Doları değerinde ihracata ulaştık. Bugüne kadar, ihracatımızdaki en yüksek 12 aylık değerimiz 2018 yılındaki 3,4 milyar Amerikan Doları’ydı. Bu senenin başında, Denizli ihracatı için kendimize 4 milyar Amerikan Doları hedef belirlemiştik. Ancak, yılın ilk yarısında şimdiden bu değeri neredeyse yakaladık. İhracat hedeflerimize emin adımlarla yürürken mevcut ihracat performansımızı sürdürdüğümüz takdirde yıllık 4 milyar Amerikan Doları değerindeki hedefimizi yeniden revize edebiliriz” ifadelerini kullandı.