18.05.2022, Çarşamba
16 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Termal kamera satışında patlama

Termal kamera satışında patlama

Haber Merkezi - 19 Mart 2020 Perşembe - 13:20 Termal kamera satışında patlama

Yıllardır terörle mücadelede önemli rol oynayan termal kameraların, son günlerde coronavirüs ile mücadelede sağladığı fayda satışlarının artmasına neden oldu.

A- A+

Doğu ve güneydoğu bölgelerinde terörle mücadelede kullanılan, sınır hattı boyunca kaçakçılık ve yasa dışı geçişlere karşı önemli görevler üstlenen termal kameralar, bugünlerde coronayla mücadelede sık sık karşımıza çıkıyor. Canlıların vücut ısısını ölçen termal kameralar için son günlerde özellikle büyük şirketler ve hastaneler sipariş veriyor.

“CORONOYLA MÜCADELEDE YERİ ÇOK ÖNEMLİ”

Termal kameraların korona öncesinde, genelde terörle mücadelede kullanıldığını belirten uzman Yavuz Aman, “Geceleri karanlıkta kameraların görmediği her yeri gösteriyor. Tüm canlıları sıcaklık haritasında gösteriyor. Karanlıkta terörist olursa, sınırda herhangi bir izinsiz geçiş olursa, kaçakçılık faaliyeti olursa sıcaklık haritasında gözüküyor. Bazen bu kameradan kaçmak için farklı yöntemler deneniyor. Fakat ne olursa olsun, haritada vücudun bölgeleri görülüyor. Farklı renklere ayrılıyor. Kırmızı olan yerler ısının en fazla olduğu alanları gösteriyor. Sistemsel yazılımlar ile, vücut ısısı belli derecenin üzerinde olursa, ‘Uyarı ver’ şeklinde ayarlanıyor. Bu yönü ile coronayla mücadelede de önemli roller üstleniyor” dedi.

“UCUZ KAMERALARDA YANLIŞ NETİCE ALINABİLİR”

Son günlerde havalimanları, gümrükler, büyük şirketlerin termal kameraları sıklıkla kullanmaya başladığını ifade eden Aman, “Coronavirüsünün tüm dünyaya yayılması ile termal kameralara inanılmaz bir talep var. Burada kameranın özellikleri ve sağlamlığı çok önemli. Basit ve ucuz termal kameralar ile yanlış neticeler alınabiliyor. Bu yüzden bizim önerimiz teknik donanımı yüksek, kaliteli, yazılımsal açıdan gelişmiş kameralar kullanılması. Tüm havalimanlarında şu anda bu sistem başarı ile kullanılıyor. Büyük şirketlerin talepleri oluyor” ifadelerini kullandı.

“TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR”

Birçok hastane, belediye, toplu ulaşım merkezleri, kamu ve özel kuruluştan sipariş aldıklarını ileten Aman, termal kameraların tedarik süresinin 3-6 hafta arasında olduğunu söyledi. Farklı tiplerinin olduğunu ifade eden Aman, “Elde tutulup insanlara temas etmeden kullanılan modelleri var. 1-3 metre arasında tripot koyarak kullanılan modelleri var ve 5-7 metrelik mesafelere koyup kullanılan modelleri var. Fiyatları ortalama 5 bin ile 12 bin dolar arasında değişiyor. Çok yoğun bir şekilde sipariş var. Taleplere yetişmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
DENİZLİ (İHA)