SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ek zam çalışması tamamlandı – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ek zam...

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ek zam çalışması tamamlandı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Ocak 2024 Cuma - 12:54Güncelleme: 12 Ocak 2024 Cuma - 12:54
SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ek zam çalışması tamamlandı

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerin maaşlarına yapılması beklenen ek zamla ilgili çalışmanın tamamlandığı, en düşük emekli aylığıyla ilgili farklı senaryolar hazırlandığı bildirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından en düşük emekli aylığının yükseltilmesine yönelik yapılan çalışmada sona yaklaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kabine Toplantısı’nda sunulacak olan çalışmada, en düşük emekli aylığının yükseltilmesine ilişkin farklı senaryolar oluşturuldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın koordinasyonunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarında iyileştirmeye yönelik çalışma, Kabine Toplantısı’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Haberin DevamıReklam
Türkiye İstatistik Kurumu’nun aralık ayı ve yıl sonu enflasyon oranlarını açıklamasıyla milyonlarca memur ve memur emeklisinin zam oranını belirleyecek olan enflasyon rakamı yıllık bazda yüzde 64,77, son 6 ay için de 37,57 olarak açıklanmıştı.

Buna göre memur ve memur emeklilerinin yüzde 49,25, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin ise yüzde 37,57 zam alacağı kesinleşmişti.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek refah payı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen düzenleme tamamlandı.

Yüzde 37,57’lik zam oranının yükseltilmesine yönelik düzenleme, Kabine’ye sunulacak. Burada yapılan değerlendirmenin ardından düzenleme yasalaşması için Meclise gönderilecek.