Sanayide yeşil dönüşüm Denizli’de konuşuldu – D20Haber
24.06.2024, Pazartesi
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Sanayide yeşil dönüşüm Denizli’de konuşuldu

Sanayide yeşil dönüşüm Denizli’de konuşuldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Ocak 2024 Cuma - 13:42Güncelleme: 19 Ocak 2024 Cuma - 13:42
Sanayide yeşil dönüşüm Denizli’de konuşuldu

Sanayide Yeşil Dönüşüm Buluşmaları’nın ilki Denizli’de yapıldı. Toplantıda, yeşil dönüşümün şirketlerin gelecekteki başarılarında taşıdığı önem vurgulandı.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneğinin (SKD Türkiye) öncülüğünde, Denizli Sanayi Odasının (DSO) ev sahipliği, Avrupa Birliği Delegasyonunun destekleri ve Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi’nin medya partnerliği ile düzenlenen Sanayide Yeşil Dönüşüm Buluşmaları’nın ilki Denizli’de gerçekleşti. 

Yeşil dönüşüm konusunun tüm boyutlarıyla konuşulduğu etkinlikte;yeşil dönüşüme geçişte şirketlerin atması gereken adımlar kapsamlı bir şekilde ele alındı. Etkinlikte ayrıca, sanayicilerin yeşil dönüşüm yatırımlarını teşvik edecek finansman kaynaklarına nasıl erişebileceklerinin paylaşılmasının yanı sıra KOBİ’lerin sürdürülebilirlik yolculuklarına kılavuzluk yapması için SKD Türkiye ve Escarus işbirliğinde hazırlanan Sürdürülebilir İş Rehberi de tanıtıldı.

Etkinlikte,Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürlüğü AB Tek Pazar ve Yeşil Mutabakat Dairesi Başkanı Gülizar Yavaş tarafından AB Yeşil Mutabakatına adaptasyon ve bu kapsamda sanayinin dönüşümünün önemi aktarılırken, kalkınma bankaları Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Türkiye Kalkınma Yatırım Bankası (TKYB) üst düzey yetkilileri tarafından sanayi şirketlerinin yeşil dönüşümünde finansmana erişimi konusunda geniş ölçekte bilgiler verildi.

Yeşil Dönüşümün Liderleri oturumunda konuşan SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, “Türkiye’deki iş dünyası, yeşil dönüşümde önemli adımlar attı, ancak eksiklerimiz ve kat etmemiz gereken uzun bir yol var. Yeşil dönüşüm, yenilikçi teknolojilerin, verimlilik önlemlerinin ve sürdürülebilir üretim yöntemlerinin benimsenmesini içeren bir yaklaşım olarak tanımlanabilir. Bu dönüşüm, atık azaltma, yenilenebilir enerji kullanımı, enerji verimliliği, su kaynaklarının korunması gibi hedefleri destekliyor. Döngüsel Ekonomi de yeşil dönüşümün önemli araçlarından biri. Şirketlerimizin küresel rekabet gücünü artırması ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabilmesi için döngüsel ekonomiye geçişi kaçınılmaz. Yeşil ekonomi kurallarını anlamak ve uygulamak, geleceğin başarılı şirketlerini belirleyecek önemli bir faktör” dedi.

Haberin DevamıReklam
DSO Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu ise, “Denizli Sanayi Odası olarak Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik konularında göreve geldiğimiz günden beri önemli çalışmalar yapıyoruz. Denizli olarak Avrupa Birliği ile ticareti ve yakın ilişkileri olan bir kentiz. Özellikle demir-çelik, tekstil, mermer başta olmak üzere sektörlerimiz kendilerini yeni düzene uyumlu hale getirmeye başladı. Her daim yenilikleri ve düzenlemeleri takip ediyor ve üreticilerimizi en verimli şekilde süreçlere hazırlamaya çalışıyoruz. Odamız bünyesinde sürdürülebilirlik komisyonunu göreve geldiğimiz ilk gün oluşturduk. Sanayicilerimize sürdürülebilirlik konusunda daha iyi ve hızlı bir hizmet sağlamak için sürdürülebilirlik departmanı ile de daha güçlü bir yapı kurma hazırlığındayız. Sanayicimizi ve ihracatçımızı bu geçiş döneminde de yeni yükümlülüklere hazırlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı ve Yeşil Kalkınma ve Kapsayıcı Büyüme Bölüm Başkanı Virve Vimpari de, “Türk ve Avrupalı KOBİ’ler aynı dinamizmi paylaştıkları için karşı karşıya kaldıkları zorluklar da birbirine benzemektedir. Bunun yanında, birçok Avrupalı ve Türk KOBİ, örneğin makina, otomotiv ve tekstil sektörlerinde aynı değer zincirlerini paylaşmaktadır. Bu entegrasyon, güçlü ticari ve ekonomik ilişkilerimizin bir kanıtıdır. Türkiye, AB’nin altıncı büyük ticaret ortağı, AB ise Türkiye’nin en büyük ihracat pazarıdır” ifadelerini kullandı.