23.04.2021, Cuma
12 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Prof. Dr. Nazlıoğlu: Altın yatırımcısı zarar...

Prof. Dr. Nazlıoğlu: Altın yatırımcısı zarar etmez

Haber Merkezi - 31 Ocak 2018 Çarşamba - 10:50 Prof. Dr. Nazlıoğlu: Altın yatırımcısı zarar etmez

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Nazlıoğlu, 110 yıllık uluslararası emtia fiyat verilerini kullanarak yaptığı değerlendirmede, buğday fiyatlarının kısa vadede değişmeyeceğini öne sürerken, altın yatırımcısının da zarar etmeyeceği öngörüsünde bulundu.

A- A+

Finansal gelişme-ekonomik büyüme ve enerji piyasaları-tarım ürünleri piyasaları etkileşimi konularında çalışmaları bulunan PAÜ Prof. Dr. Şaban Nazlıoğlu, ilgili literatürlerde ilk olma özelliği taşıyan makaleler yayınladı ve yayının yapıldığı dergilerde “en çok indirilen” ve “en çok atıf alan” makaleler listesinde yer aldı. 2015 yılında TÜBA ve TÜBİTAK ödülleri alan Nazlıoğlu, yeni bakış açıları ve yeni ekonometrik modelleme yaklaşımları gibi bilimsel yenilikler getiren çalışmalarını devam ettirdi.

Yüksek lisans öğrencisi ile beraber “Kademeli Yapısal Değişmeli Durağanlık Testi” başlıklı bir çalışma gerçekleştiren Prof. Dr. Nazlıoğlu, makro ekonomik değişkenlerdeki şokların geçici ya da kalıcı mı olup olmadığı sorularına yanıt veriyor. Bu çalışmanın en büyük özelliğinin döviz kurları, hisse senedi getirileri, emtia fiyatları gibi verilerde yapısal kırılmaların dikkate alındığını belirten Prof. Dr. Nazlıoğlu, 2015 yılında TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne başvururken yeni bir test geliştirme amacının olduğunu söyledi. O zamana kadar meslektaşlarının geliştirdiği yöntemleri kullanan Prof. Dr. Nazlıoğlu, kendilerinin de bir yöntem geliştirip, araştırmacılara sunma arayışına girdiğini belirtti. Nazlıoğlu, yüksek lisans öğrencileriyle ilk testi geliştirip 2017 yılında yayınlatabildiklerini, bu yöntemle makro ekonomik verilerdeki şokların geçici olup olmadığını farlı bir yöntemle tespit edebildiklerini kaydetti.

DÜNYADAKİ EMTİA FİYAT ŞOKLARI KALICI

Çalışmada 110 yılık uluslararası emtia fiyat verilerini kullanarak kendi yöntemleri ile fiyatların davranış dinamiklerini analiz ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Şaban Nazlıoğlu, “Yaptığımız çalışmaya göre, literatürde bulunanların tersi bir sonuç ortaya çıktı. Literatürdeki bütün çalışmalar şokların geçici olduğunu buluyordu. Yani yükselirler, çıkarlar ve belli bir ortalamada dalgalanırlar. Serilerin dinamiklerine baktığımız zaman aslında şokların kalıcı olduğu gözle görülebiliyordu. Mevcut ampirik yöntemlerin bu dinamikleri yakalama gücünün zayıf olduğunu düşündük ve farklı bir bakış açısıyla konuya yaklaşma gereği hissettik. Nitekim uluslararası emtia fiyatlarındaki yapısal değişmeleri kademeli olarak açıklayan yaklaşımımız bu bilgiyi doğruladı. Aslında dünyadaki emtia fiyat şoklarının kalıcı olduğu ortaya çıktı” dedi.

BUĞDAY FİYATI DÜŞÜŞ SÜRECİNDE

Prof. Dr. Nazlıoğlu, 110 yıllık verilerin temel konusunun tarım ve tarım piyasaları olduğunu belirterek, “Dünya buğday fiyatları son yıllarda tarihi ortalamaların çok üstünde yükselmişti. Bizim yaptığımız analizde düşüş sürecine girmiş gözüküyor ve normal koşullarda bu seviyelerde devam eder” diye konuştu.

PETROL VE ALTIN FİYATLARIYLA İLGİLİ ÖNGÖRÜ

Yeni yöntemle petrol ve altın içinde değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Nazlıoğlu, “Petrol varil fiyatları 160 dolar seviyelerinden 70 dolar seviyelerine düştü. Bundan önceki yöntemler ‘120-130 dolar seviyesine çıkacak’ diyordu. Bizim testimize göre orta vadede 70 dolar seviyelerinin devam edeceği yönünde. Kısa ve orta vadede fiyatlar bu bantta kalır. Altının onsu ise bin 350 dolar seviyesinde devam eder. Altın yatırımcısı zarar etmez” ifadelerini kullandı.