27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. OSOS ile sayaçlar uzaktan okunacak

OSOS ile sayaçlar uzaktan okunacak

Haber Merkezi - 28 Nisan 2017 Cuma - 16:10 OSOS ile sayaçlar uzaktan okunacak

Aydın, Denizli ve Muğla’da 2008 yılından bu yana elektrik dağıtım hizmetini yürüten ADM Elektrik Dağıtım, bölgesindeki uzaktan okuma yapılacak sayaç sayısını 26 bine çıkarmayı hedefliyor.

A- A+

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ADM Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Bülent Yüksel hizmet bölgesinde yıllık tüketimi 100 bin Kwh olan tüketicilerin tamamının sayaçlarını Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) kapsamında uzaktan okuyacaklarını söyledi.

Yükselen nüfus hızı, şehirleşme ve sanayileşmenin okunan sayaç sayısını arttırdığına dikkat çeken Yüksel, bu doğrultuda teknolojik gelişmeleri yakından izlediklerini, otomatik sayaç okuma sistemine dağıtım transformatörlerini de dahil ettiklerini belirtti. Yüksel, “Bu sayede şebekemizdeki enerji kesintileri anında tespit ediliyor ve tüketicilerimizden bildirim gelmeden gerekli müdahaleleri yaparak kesinti süresini kısaltıyoruz. Aydınlatma sayaçları da OSOS kapsamında yer alıyor, buradan elde edilen veriler ile yanmayan sokak aydınlatmalarına müdahale ediliyor ve arızalarının kısa sürede gideriliyor” dedi.

Haberin DevamıReklam

SİSTEM ENERJİ VERİMLİLİĞİ DE SAĞLIYOR

Gelişen teknolojiyle birlikte Ar-Ge çalışmalarının ve yenilik faaliyetlerinin ivme kazanmasının önemine dikkat çeken Yüksel, şirket olarak Ar-Ge çalışmalarına önem verdiklerini teknoloji ve yenilikleri yakından takip ettiklerini ve sektörde öncü olmayı hedeflediklerini ifade etti.

Bu hedefle 2014 yılında OSOS’un hayata geçirildiğini ifade eden Yüksel, “Otomatik Sayaç Okuma Sistemi, tüketimi belli bir MWh’in üzerinde olan tüketicilerin, tüketime esas verilerinin, sayaç ve modem üzerinden uzaktan okunmasını ve analiz edilmesini sağlayan sistemdir. OSOS sayesinde, tüketim kayıtları tutularak sayaç verileri sürekli olarak saklanmaktadır. Tüketicilerimiz OSOS sistemi ile tüketim bilgilerini, elektrik kesintilerini anında izleyebilmektedir. Sistem üzerinden tüketim trendini izleyen kullanıcılar, yaptıkları analiz ile yüzde 15’e varan oranda enerji verimliliği sağlamaktadır” diye konuştu