Orman köylülerine yakacak odun ve kereste indirimi – D20Haber
04.10.2023, Çarşamba
15 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Orman köylülerine yakacak odun ve kereste...

Orman köylülerine yakacak odun ve kereste indirimi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Ağustos 2023 Pazar - 09:23Güncelleme: 13 Ağustos 2023 Pazar - 09:23
Orman köylülerine yakacak odun ve kereste indirimi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, orman köylülerinin 5 Ekim'den itibaren yakacak odun için ödemiş oldukları paranın sadece üçte birini ödeyeceklerini, tahsis edilen kerestede de indirim uygulanacağını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, orman köylülerine yakacak odunda indirim yapılacağını, ağaç tahsisatında da bedelin üçte birinin alınacağını açıkladı. Yumaklı’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Orman köylülerimiz 5 Ekim’den itibaren yakacak odun için ödemiş oldukları paranın sadece üçte birini ödeyecek. Yani daha önce üç lira ödüyorsanız 5 Ekim’den itibaren sadece 1 lira ödeyeceksiniz. Bu birincisi. İkincisi ev yapımı için, samanlık yapımı için, ahır yapımı için artık ne niçin kullanacaksanız burada da ağaç tahsisatını gene aynı şekilde üçte bir daha ucuza alacaksınız. Ayrıca ormanda çalışan köylülerimizin, arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin yapmış oldukları işlerden alacakları paranın 100 bin lira olduğunu düşünelim. Eğer kendi kişisel sigortasını ödüyorsa 5 bin lira Orman Genel Müdürlüğü verecek. 105 bin lira ödeyecek ki sen git sigortanı öde diye. 200 bin liraysa 10 bin lira verecek. Yani her 100 liraya 5 lira da Orman Genel Müdürlüğü sigortasını yaptırması için o kardeşlerimize vermiş olacak.”