27.07.2021, Salı
21 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Mersin: Yapılandırılan borçlara peşin ödemede %90...

Mersin: Yapılandırılan borçlara peşin ödemede %90 indirim uygulanacak

Haber Merkezi - 13 Temmuz 2021 Salı - 16:33 Mersin: Yapılandırılan borçlara peşin ödemede %90 indirim uygulanacak

SGK Denizli İl Müdürü Abdullah Mersin, kuruma olan borçlarını yapılandıranların peşin ödeme yapması durumunda yüzde 90 indirimden yararlanacağını belirtti.

A- A+

SGK İl Müdürü Abdullah Mersin, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde, kurumun alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. “7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” ile ilgili bilgilendirme yapan Mersin, söz konusu düzenlemeyle borçların yeniden yapılandırılmasına ve taksitlendirilmesine olanak sağlandığını anımsattı. Mersin, şöyle devam etti:

“2021 Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş olan sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, 30.04.2021’den önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar, kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5, Ek-6’ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler yapılandırma kapsamındadır.”

Ödemelerde 2’şer aylık dönemlerde 18 taksit yapılabileceğini kaydeden Mersin, “Yapılandırılan borçlara ilişkin olan gecikme cezası ve gecikme zamları silinerek yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılacak. Yapılandırılan borcun peşin olarak ödenmesi halinde ise hesaplanan tutardan da yüzde 90 oranında indirim uygulanacak. Yapılandırılan borçlar, 2’şer aylık dönemlerde 6, 9, 12 veya 18 taksit şeklinde de ödenebilecektir” dedi.

Mersin, yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin 31 Ağustos 2021 tarihi bitimine kadar başvuruda bulunmaları ve yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksidin 1 Kasım’a kadar ödenmesi gerektiğini kaydetti.