Memurların emeklilik hesabında önemli değişiklik – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Memurların emeklilik hesabında önemli değişiklik

Memurların emeklilik hesabında önemli değişiklik

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Kasım 2023 Çarşamba - 08:55Güncelleme: 15 Kasım 2023 Çarşamba - 08:55
Memurların emeklilik hesabında önemli değişiklik

Memurların emeklilik hesabında önemli değişiklik oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), memur statüsünde çalışanlara yönelik önemli bir düzenleme yaparak, hizmet borçlanmaları ile sigorta başlangıç tarihinin öne çekilmesine olanak tanıdı.

Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, memurların emeklilik hesabını içeren değişikliği köşe yazısında ele aldı. Noyan, hizmet borçlanması yapan memurların borçlandıkları sürenin emeklilik hesaplanırken sayılabileceğini, böylece memurlara daha erken emekli olma imkanı doğacağını belirtti.

Doğan, yazısında özetle şunları kaydetti:

“Ekim 2008 tarihinden sonra ilk defa memur statüsünde sigortalı olunmasına karşın, bu tarihten önce SSK, Bağ-Kur ve özel sandık kapsamında sigortalılığı olanların, sigortalılık başlangıç tarihinden önceki sürelerine yönelik yapacakları askerlik, öğrencilik, yurtdışı gibi hizmet borçlanmaları geçerli sayılacak. Borçlandıkları süreler emeklilik hesabında dikkate alınacak ve sigorta başlangıç tarihleri borçlandıkları süre kadar öne çekilecek.

Haberin DevamıReklam
SGK, genelgesinde bu konuda bir hususa da açıklık getirdi. Evet, Ekim 2008’den sonra memur statüsünde çalışan, öncesinde ise sigortalılığı olanlara bu hak tanındı ancak uygulama, tüm sigortalılık statüleri bakımından ilk defa Ekim 2008 sonrası çalışmaya başlayan memurları kapsamayacak.”

Doğan, “Ekim 2008’den itibaren memur statüsünde (4/C) ilk defa sigortalı olanların askerlik, yurtdışı, öğrencilik gibi sürelerini borçlanmaları halinde borçlandıkları süreler, sigortalılığın başlangıç tarihini öne çekmiyordu. Aynı şekilde Ekim 2008’den itibaren memur statüsünde sigortalı olan ancak bu tarihten önce SSK, Bağ-Kur ve özel sandıklar kapsamında sigortalılığı olanların da o tarihlere yönelik yaptıkları hizmet borçlanmaları sigorta başlangıç tarihini öne çekmiyor ve bu süreleri emekliliğe saydıramıyorlardı” hatırlatmasında da bulundu.