Memişoğlu: Türk Expo Riyad 2023 Fuarı ile iki ülke arasındaki ticaret hacmi güçlenecek – D20Haber
19.05.2024, Pazar
18 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Memişoğlu: Türk Expo Riyad 2023 Fuarı...

Memişoğlu: Türk Expo Riyad 2023 Fuarı ile iki ülke arasındaki ticaret hacmi güçlenecek

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Mart 2023 Pazartesi - 11:13Güncelleme: 20 Mart 2023 Pazartesi - 11:13
Memişoğlu: Türk Expo Riyad 2023 Fuarı ile iki ülke arasındaki ticaret hacmi güçlenecek

Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde düzenlenen Türk Expo Riyad 2023 Fuarı ziyarete açılırken, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türk ihraç ürünleri ticaret fuarı ile iki ülke arasındaki ticaret hacminin güçleneceğine inandığını söyledi.

İlk Türk İhraç Ürünleri Ticaret Fuarı olan Türk Expo Riyad, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’und a kaıtlımıyla 19-21 Mart tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlamak üzere açıldı. DENİB’in info stand ile katıldığı fuarda, katılımcıların mevcut ve potansiyel iş ortakları, önde gelen alıcılar ve tedarikçilerle bağlantı kurmalarına olanak sağlandığı belirtildi.

“BİLİNİRLİĞİ ARTTIRMAK ÖNCELİĞİMİZ”

Fuar ile ilgili konuşan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “İş bağlantıları kurmanın, etkili tanıtım yapmanın, pazarı tanımanın ve ihracat imkânlarını değerlendirmenin en etkili yolunun fuar katılımlarından geçtiğini biliyoruz. Bu doğrultuda katılım sağladığımız fuarların sayısını ve ihracatçı sektörlerimizin bilinirliğini artırmayı önceliğimiz olarak görüyoruz” dedi.

16 MİLYON DOLAR İHRACAT

Haberin DevamıReklam
2022 yılında Denizli’den Suudi Arabistan’a 16 milyon dolarlık ihracat yapıldığını kaydeden Memişoğlu, sürdürülebilirliğin sektör ayırt etmeksizin tüm ihracatçıları etkilediğini söyledi. Memişoğlu, “Sürdürülebilir ihracat vizyonumuz ile katma değerli ihracatımızı artırmak, yeni pazarlarda ihracatçılarımızı etkin bir şekilde tanıtmak, önce ilimizin sonrasında ise ülkemizin kalkınması adına gayret içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. İlk defa gerçekleştirilen Türk ihraç ürünleri ticaret fuarı ile iki ülke arasındaki ticaret hacminin güçleneceğine ve bu fuar ile ihracatçılarımızı alıcılara etkili bir şekilde tanıtma imkânı elde edeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“SEKTÖRLERİMİZİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Fuarda DENİB’i temsil eden Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu ise, 2022’de Denizli’nin ihracatının yüzde 2,8 artışla 4,7 milyar dolara ulaştığını dile getirdi. Uzunoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“Sektör bazında değerlendirdiğimizde ise tekstil-konfeksiyon yüzde 35.9, elektrik-elektronik yüzde 17.2, demir-demir dışı metaller yüzde 13.1, tarım yüzde 7.2 ve madencilik yüzde 5.9 oranında toplam ihracatımızdan pay aldı. İlimiz ihracatında en önemli gücümüz sektörel çeşitliliğimiz. Bu kapsamda DENİB olarak Türk Expo Riyad Fuarı’nda yer alan info standımızda ihracatımızda ön plana çıkan ev tekstili, tarım, kablo, bakır tel, doğal taş ve diğer sektörlerimizin tanıtımını gerçekleştiriyoruz.”