25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Memişoğlu: Reeskont kredilerinde kur sabitlendi

Memişoğlu: Reeskont kredilerinde kur sabitlendi

Haber Merkezi - 25 Mayıs 2018 Cuma - 13:01 Memişoğlu: Reeskont kredilerinde kur sabitlendi

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Merkez Bankası’nın reeskont kredilerinde kur sabitlemesinin ihracatçıya rahat nefes aldırdığını belirtti.

A- A+

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, daha önce de benzer durumlarda benzer adımlar atıldığını, Merkez Bankası’nın döviz kurlarında özellikle son dönemde yaşanan yükselişi ve volatiliteyi azaltmak adına attığı bu adımla ihracatçıların rahat bir nefes almasını sağladığını ifade etti.

Atılan bu adımın ihracatçılar adına olumlu olduğunu kaydeden Memişoğlu, “Böylece; 25 Mayıs 2018 tarihinden önce kullanılan ve 31 Temmuz 2018 tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmet reeskont kredilerinin vadesinde ödenmesi halinde, dolar için 4.20, euro için 4.90, sterlin için 5.60 kuru kullanılarak Türk Lirası olarak yapılabilmesine olanak tanındı. Bu adım ile birlikte, ihracatçılar olarak içinden geçtiğimiz süreçte finansal anlamda önümüzü biraz daha net görebileceğiz. Merkez Bankası’nın almış olduğu bu kararın ihracatçılar adına son derece önemli olduğu kanaatindeyim. Diğer taraftan, bu karar ile birlikte reeskont kredi geri ödemeleri için ortaya çıkan döviz talebinin azalması bekleniyor. Dolayısıyla kurlarda gözlemlenen normal dışı hareketleri dizginleyici bir etkisinin olacağını da düşünüyorum” dedi.