20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Kuraklık ve aşırı sıcak bal üretimini...

Kuraklık ve aşırı sıcak bal üretimini de vurdu

Haber Merkezi - 13 Ağustos 2021 Cuma - 11:47 Kuraklık ve aşırı sıcak bal üretimini de vurdu

Denizli Arı Birliği Başkanı Nihat Çomak, yaşanan kuraklık ve aşırı sıcak hava nedeniyle doğada arıların bal yapacağı bitkilerin çok kısa sürede kuruduğunu, bu yüzdende bal üretiminde yüzde 50 düşüş beklendiğini söyledi.

A- A+

Denizli’de yaşanan kuraklık, aşırı sıcak hava ve orman yangınları bal üretimini olumsuz etkiledi. Sıcak ve kuraklık nedeniyle doğada arıların bal yapacağı bitkilerin çok kısa sürede kuruduğu, çiçek balından umduğunu bulamayan arıcıların çam balı üretimi için gidecekleri Muğla bölgesindeki ormanlar da yanınca bal üretimi de olumsuz etkilendi. Geçen yıl 2 bin ton civarında bal üretimi yapılan Denizli’de, bu yıl bal üretiminin yüzde 50 azalması bekleniyor.

Haberin DevamıReklam

Birliğe kayıtlı bin 200 üyeye ait 180 bin kovanla Denizli’nin Türkiye bal üretiminin yüzde 2’sini karşıladığını, ancak bu yıl bu rakamlara çıkmanın mümkün olmadığını ifade eden Denizli Arı Birliği Başkanı Nihat Çomak,şunları söyledi:

“Yaşadığımız sıcaklık ve kuraklık tarım sektörünü olduğu kadar arıcılık sektörünü de olumsuz etkilemektedir. İlkbahar sezonunda yoğun esen rüzgârlar maalesef sıcaklığın daha hissedilmesine neden oldu. Birçok ürünce üretim düştü. Tabiatta arıların faydalandığı floran kaynaklarda olumsuz etkenlerden zararlı yönden etkilendi. İlimizde maalesef bu yıl istenen üretimi sağlama beklentimiz kalmadı. Arıcılarımız sonbahar mevsiminde üretim yapmak maksadıyla daha çok çam balı üretim alanına kovanlarını götürürken, bu yıl içerisinde yaşanan afetten dolayı üretimin olmayacağı düşüncesi içerisindeyim. Arıcılar istediği verimi alamadılar. Yaklaşık yüzde 50 üzerinde düşüş beklemekteyiz. İlimizde 2 bin ton civarı bal üretimi gerçekleştirilirken, bu rakamın 1 tona düşmesi bekleniyor.”

DENİZLİ (İHA)