23.03.2023, Perşembe
10 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Varol: 30 liranın altında süt bulamayacağız

Varol: 30 liranın altında süt bulamayacağız

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Kasım 2022 Cuma - 12:39Güncelleme: 25 Kasım 2022 Cuma - 12:52
Varol: 30 liranın altında süt bulamayacağız

KÖY-KOOP Denizli Bölge Birliği Başkanı Mehmet Varol, önümüzdeki yılın ocak ayından sonra süt ve süt ürünlerinde ciddi bir fiyat artışı olacağı uyarısında bulunarak, “Şu anda raflarda 23 liranın altında süt yok. Bir ay içinde 30 liranın altında süt bulamayacağız” dedi.

KÖY-KOOP Denizli Bölge Birliği Başkanı Mehmet Varol, son aylarda kesime gönderilen hayvanların yüzde 45’ini dişilerin oluşturduğunu, dişi hayvanların kesime gönderilmesinden sonra arzda yaşanan sıkıntının raflara yansıyacağını söyledi.

Varol, dişi hayvanların kesiminden dolayı üretimde düşüş yaşanmasıyla sütün kendi piyasasını oluşturduğunu, üretimin talebe yetmediğini, bu nedenle ürün satın alan sanayici sosyal medyadan fiyat belirler olduğunu ifade etti. 

“PİYASA KENDİ FİYATINI BELİRLİYOR”

Sütte fiyat istikrarı oluşturulamadığını vurgulayan Varol, “Tarım ve Orman Bakanlığı durumun farkında ama çabalarına rağmen süte üreticinin istediği fiyatı Hazine ve Maliye Bakanlığından alamadı. Bu durum üreticinin hayvanlarını kesmesine neden oldu. Sütte fiyat istikrarı ortadan kalktı. Üretici birliklerinin çabası yeterli olmadı, uyarıları zamanında dinlenmedi. Süte zam yapılmazsa inekleri kaybederiz dedik, kimseye dinletemedik. Ekim ayında Denizli’de Kasım ayında Burdur’da bölge üreticileri iki kez toplantı gerçekleştirip fiyat belirledi. Fakat piyasa bir hafta içinde belirlenen fiyatın da üstüne çıktı. Artık piyasa kendi fiyatını belirliyor” dedi.

“AHIRDA GÖRÜNEN HAYVANLARIN ÇOĞU KESİLDİ”

Haberin DevamıReklam

Türkiye’de kesilen inek sayılarına dair ellerinde veri olmadığını kaydeden Varol, “TÜİK verilerine göre yüzde 10 süt kaybı var, fakat bu doğru değil. Onu üçle çarpmak gerekir. Kesim rakamlarını bilmiyoruz. Artık veriler beyana dayalı olarak alınıyor. Ahırlarda var gibi görünen hayvanların aslında çoğu çoktan kesildi. Üretici bildirim yapmadığı için sistemde var gibi duruyor. Büyük sıkıntı var. Sütün bu durumda olmasının nedeni zamanında zammı vermeyen Maliye Bakanı Nurettin Nebati’dir. Süt olmadığı için piyasada işlenmemiş soğuk süt fiyatı 10 lira 50 kuruşları gördü. Az olan malın müşterisi çok olur. Talep fazla olduğu için fiyatlar artıyor” diye konuştu.

“SÜT FİYATI 30 LİRAYI BULUR”

Süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışına dikkat çeken Varol, “Türkiye’de üretilen tereyağın maliyeti 170 lira. Şimdilik ithal tereyağı raflarda yer alıyor. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Süt sorununu çözebilmek için yağlı süt tozu ithalatı gerekecektir. Dövizin yüksek olduğu bu ortamda o da pahalıya mal olacaktır. Sütte son 10 günde yüzde 14’lük fiyat artışı oldu. Bu henüz raflara yansımadı ya da kısmen yansıdı. Özellikle Ocak ayından sonra süt ve süt ürünlerinde ciddi bir fiyat artışı olacaktır. Şu anda raflarda 23 liranın altında süt yok. Bir ay içinde 30 liranın altında süt bulamayacağız” ifadelerini kullandı.

“FİYAT DA MALİYET DE ARTTI”

Pamukkale ilçesine bağlı Develi Mahallesi’nde yetiştiricilik yapan Muhammet Öztürk ise, çok fazla üreticinin dişi hayvanlarını kesime göndermek zorunda kaldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Dişi hayvan sayısı çok düştü. Biz kendi kooperatifimizdeki tonajlardan biliyoruz ki süt üretiminde ciddi bir düşüş var. Bu bölgede yüzde 50 üretim kaybı oldu. Üretici şu an için kazanıyor ama yarın ne olacağını biz de bilmiyoruz. Süte zam geldiğinde yem fiyatları da artıyor. Yeme kısa süre önce yüzde 20 civarında zam geldi. Bir ton samanı sezon başında bin 700 liraya alıyorduk şimdi 3 bin 300 lira isteniyor. Yonca ona keza… Süt fiyatları ile birlikte girdi maliyetleri de arttı. Piyasada süt az olduğu için şu an kazanıyoruz ama yarın kazanır mıyız bilmiyoruz.”