29.06.2022, Çarşamba
19 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Kocasert: MB’den sıkı duruş kararı

Kocasert: MB’den sıkı duruş kararı

Haber Merkezi - 26 Nisan 2017 Çarşamba - 17:45 Kocasert: MB’den sıkı duruş kararı

TİM Başkanvekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Merkez Bankası’nın faizle ilgili aldığı kararı “sıkı duruş” açıklaması olarak yorumladı ve referandum belirsizliğini ortadan kaldırdığını belirtti.

A- A+

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, yaptığı açıklamayla Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi. Kocasert, Merkez Bankası’nın nisan ayı toplantısında geç likidite penceresini 50 baz puan artırarak, borç verme faizini yüzde 11.75’ten yüzde 12.25’e yükselttiğini, politika faizini yüzde 8, koridorun alt bandını yüzde 7,5, üst bandını ise yüzde 9.25 seviyesinde sabit tuttuğunu ifade etti.

Haberin DevamıReklam

Referandum belirsizliği sonlandığını ifade eden Kocaert, “Referandum öncesi son işlem gününde 3.73 seviyesinde seyreden USD/TL kuru, referandum belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla geride bıraktığımız 9 günlük süreçte 3.60 seviyesinin altına gerilemişti. Bu süreçte Türk Lirası, USD karşısında yaklaşık %3,5 değer kazandı. Ancak, özellikle bu hafta içerisinde kurda yukarı yönlü hareketler mevcuttu. Merkez Bankası’nın bugün aldığı kararla birlikte, USD/TL kurunda bir miktar gerileme olduğunu görüyoruz. Referandum belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte, bugün alınan kararların kurda bir miktar daha gerilemeye yol açması olası” dedi.

Merkez Bankası’nın temel amaçlarından birisinin de fiyat istikrarının sağlanması olduğunu vurgulayan Kocasert, “Bugün yapılan açıklamada, bu temel amaç doğrultusunda sıkı duruşun sürdürüleceğinin vurgulandığı görülüyor. Bundan önceki süreçte önemli kararlara imza atan Merkez Bankası’nın, bundan sonra da olumlu sonuçlar doğuracak politikalar üreteceğini öngörüyoruz” ifadeslerini kullandı.