Kısa Çalışma Ödeneği Yönetmeliği yenilendi, kimler yararlanabiliyor, günlük ödeme kaç lira? – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Kısa Çalışma Ödeneği Yönetmeliği yenilendi, kimler...

Kısa Çalışma Ödeneği Yönetmeliği yenilendi, kimler yararlanabiliyor, günlük ödeme kaç lira?

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 24 Haziran 2024 Pazartesi - 11:34Güncelleme: 24 Haziran 2024 Pazartesi - 11:34
Kısa Çalışma Ödeneği Yönetmeliği yenilendi, kimler yararlanabiliyor, günlük ödeme kaç lira?

Kısa Çalışma Ödeneği Yönetmeliği yenilendi, kimler yararlanabiliyor, günlük ödeme kaç lira?

İstihdamın korunmasını amaçlayan Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması, işinde deneyimli personelin işten çıkarılmasını önlemeyi, çalışılmayan sürelerde işçiye gelir desteği sağlamayı amaçlıyor. Azami süre ise 3 ay.

Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz, genel salgın ile zorlayıcı sebeplerle iş yerindeki 45 saatlik haftalık çalışma sürelerinin en az 15 saatini geçici olarak azaltan veya iş yerinde faaliyetin tamamen veya en az bir ay geçici olarak durduran her bir işveren kısa çalışma başvurusu yapabiliyor.

Yeni düzenlemeyi aktaran Sabah gazetesinin haberine göre, kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin ödeneğe hak kazanabilmesi için, kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla son 120 gün hizmet akdine tabi olma ve son 3 yılda en az 450 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olma şartlarını taşıması gerekmekte.

Son 120 gün hizmet akdine tabi olma ve son 3 yılda en az 450 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olma şartlarını taşıyan her işçi Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanabilir.

Haberin DevamıReklam
Kısa Çalışma Ödeneği tutarı sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor. Günlük ortalama brüt kazanç 2024 itibarıyla 666 TL. İşçiye ödenecek rakam brüt 400 lira.

Kısa çalışma ödeneği, çalışmadığı süreler için işçinin kendisine ödenir. İşçilere ödemeler, kuruma bildirilen banka hesap numaraları aracılığıyla, hesap numaralarının eksik/hatalı bildirilmesi veya bildirilmemesi durumunda ise PTTBank aracılığı ile yapılmakta.

Kısa Çalışma Ödeneği, Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulamıyor, nafaka borçları dışında onda birinden fazlası haczedilemiyor veya başkasına devredilemiyor.

Kısa çalışma ödeneği alanların işe girmesi, yaşlılık aylığı almaya başlaması, herhangi bir sebeple silah altına alınması, herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi nedeniyle işinden ayrılması hallerinde veya geçici iş göremezlik ödeneğinin başlaması durumunda sağlık raporunun başladığı tarih itibarıyla kısa çalışma ödeneği kesiliyor.