28.11.2022, Pazartesi
6 °C / 13 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Kırmızı et için Cumhurbaşkanı kararı

Kırmızı et için Cumhurbaşkanı kararı

Haber Merkezi - 13 Nisan 2022 Çarşamba - 09:35 Kırmızı et için Cumhurbaşkanı kararı

Kırmızı et piyasasındaki artışlar üzerine Resmi Gazete’de "et piyasasının düzenlenmesine ilişkin" Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. Karara göre, Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından kesimi yaptırılan sığırlar için hayvan başına 2 bin 500 lira destekleme ödemesi yapılacak.

A- A+

Hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak üzere besiciyi ve tüketiciyi korumak, piyasada oluşan fiyat dalgalandırmalarını önlemek ve kamu yararı kapsamında ramazan ayı için kırmızı et piyasasını düzenlemek amacıyla hazırlanan Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre ESK, kırmızı et fiyatlarındaki dengenin üretici ve tüketici aleyhine bozulmasını önlemek amacıyla 2 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında kurum tarafından kesimi ve satışı yaptırılan sığırlar için hayvan başına 2 bin 500 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Haberin DevamıReklam

Sığırların kesimi ve satışı ESK tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Kesimi yapılan hayvanların ve yetiştirici bilgilerinin yer aldığı ıslak imzalı ve onaylı icmal, ESK tarafından hazırlanıp, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğüne (HAYGEM) gönderilecek.

HAYGEM, ESK tarafından gelen icmali kesilen hayvan sayısı ve destekleme tutarını kontrol ederek, bütçe imkanları çerçevesinde Ziraat Bankası aracılığıyla yetiştiricilerin hesabına yatıracak.

Yapılacak ödemeler için gerekli olan kaynak bakanlığın 2022 yılı tarımsal destekleme bütçesinden sağlanacak.