26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. İşverenlerin çalışanlara COVID-19 bulaşmasına karşı belge...

İşverenlerin çalışanlara COVID-19 bulaşmasına karşı belge imzalattığı iddiası

Haber Merkezi - 30 Eylül 2020 Çarşamba - 10:13 İşverenlerin çalışanlara COVID-19 bulaşmasına karşı belge imzalattığı iddiası

Tüm İşçi Hakları Derneği Başkanı Halis Özkan, işverenlerin coronavirüs (COVID-19) bulaşmasıyla ilgili sorumluluğun kendilerine olduğuna ilişkin belge imzalattığını iddia edere, işçilere böyle bir belgeye imza atmamaları çağrısını yaptı.

A- A+

Tüm İşçi Hakları Derneği Başkanı Halis Özkan, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, coronavirüs salgınının yeniden yükselişe geçtiğine, bunun çalışma hayatını da olumsuz etkilediğine dikkat çekti. “Kişiye virüs çeşitli yollarla bulaşır. Bir iş yerinde çalışan işçiye virüs bulaşması iş dışında meydana geldiyse, kişinin yaşamında meydana gelen olumsuzluklardan işverenin bir sorumluluğu yoktur. Ancak eğer işveren işyerinde gereken önlemleri almamışsa ve işçiye koronovirüs virüsü işyerinde bulaşmışsa, ortaya çıkacak olumsuzluklardan, işveren sorumludur. Durum iş kazasıdır” diyen Özkan, şunları kaydetti:

“İş kazası yalnız çalışanların elinin, kolunun, ayağının kopması veya zarar görmesi değildir. Bu durumda çalışan kişinin, işyerinin önlemleri almamasından hastalık bulaşması veya zarar görmesi bir iş kazasıdır. 6331 Sayılı İş Salığı ve Güvenliği Kanunu’na göre, işveren işçilerin işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

“KANUN GENELGE İLE DEĞİŞTİRİLEMEZ”

SGK 7 Mayıs 2020 günü sağlık kuruluşlarına gönderdiği genelgede, coronovirüse maruz kalan bir sigortalının durumunun iş kazası veya meslek hastalığı değil hastalık olarak değerlendirilmesini istedi. Ancak kanunun ve ilgili Yargıtay kararlarının bir SGK genelgesi ile değiştirilmesi mümkün değildir. Bir işçiye işyerinde coronovirüsün bulaşması, bir iş kazasıdır. Bu bulaşma özelikle zorunlu önlemlerin işveren tarafından alınmaması nedeniyle ortaya çıkmışsa, iş kazasında işverenin sorumluluğu daha da artmaktadır.

“HİÇBİR GEÇERLİLİĞİ YOKTUR, İMZALAMAYIN

Bazı iş yerlerinde işverenlerin işçilere coronovirüs bulaştığında sorumluluğun kendilerinde olduğuna dair belge imzalattığı ifade edilmektedir. Böyle bir belgenin hukuken hiçbir geçerliliği yoktur. Ayrıca bu davranış suç oluşturmaktadır. Biz Tüm İşçi Hakları Derneği olarak işçilerin işe gitmek için evden çıkıp, eve döndüğü zaman diliminde koronovirüs gibi bulaşıcı bir hastalığa yakalanmasının bir iş kazası veya meslek hastalığı olduğunu söylüyoruz. İş yerinde işçilere imzalatılan belgelerin geçerli olmadığını emekçi kardeşlerimize hatırlatıyor ve bu belgeleri imzalamayın diyoruz.”