26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. İkinci el taşıt ticaretine yeni düzenleme

İkinci el taşıt ticaretine yeni düzenleme

Haber Merkezi - 15 Ağustos 2020 Cumartesi - 10:56 İkinci el taşıt ticaretine yeni düzenleme

İkinci el taşıt ticaretine düzenleme getiren yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliği göre, ikinci el taşıt ticareti yapanların 31 Ağustos’a kadar yetki belgesi alması gerekiyor. Bir yılda üçten fazla taşıt satışı da ticari faaliyet olarak kabul edilecek.

A- A+

“İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, daha önce iki kez uzatılan “yetki belgesi alma” süresi bu kez uzatılmadı. Dolayısıyla ikinci el taşıt ticareti yapan ve bugüne kadar yetki belgesi almayanların 31 Ağustos’a kadar yetki belgesi alması gerekiyor.

İŞ YERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATI ŞARTI

Yönetmeliğe göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin iş yeri açma ve çalışma ruhsatına sahip olmayan işletmelere de yetki belgesi verilmeyecek. Ayrıca belediyelere getirilen yükümlülükler ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin ruhsat düzenlenen işletmeler de bakanlıkça takip edilecek ve yetki belgesi almadan faaliyette bulunan işletmeler belirlenerek yasal işlem uygulanacak.

YETKİ BELGELERİ İPTAL EDİLİNCEYE KADAR GEÇERLİ

Yönetmelik değişikliğiyle daha önce düzenlenen ve geçerlilik süresinin 5 yıl olan yetki belgeleri için de yenileme başvurusu yapılmasına gerek duyulmayacak. Bakanlıkça verilen yetki belgeleri yönetmelik hükümleri çerçevesinde iptal edilinceye kadar geçerli olacak

TİCARİ FAALİYET SAYILACAK

Yönetmelik hükümlerince, Ticaret Bakanlığınca aksi tespit edilmedikçe, bir takvim yılı içinde 3’ten fazla taşıt satışı yapılması da ticari faaliyet kabul edilecek ve kayıt dışı ticari faaliyetlerin takip edilerek yaptırım uygulanacak.