İhracatın Finansmanı Buluşmalarının beşincisi Denizli’de gerçekleşti – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. İhracatın Finansmanı Buluşmalarının beşincisi Denizli’de gerçekleşti

İhracatın Finansmanı Buluşmalarının beşincisi Denizli’de gerçekleşti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Temmuz 2024 Çarşamba - 18:00Güncelleme: 10 Temmuz 2024 Çarşamba - 18:03
İhracatın Finansmanı Buluşmalarının beşincisi Denizli’de gerçekleşti

İhracatı Geliştirme AŞ’nin (İGE) koordinasyonunda, Denizli İhracatçılar Birliğinin (DENİB) ev sahipliğinde düzenlenen İhracatın Finansmanı Buluşmaları etkinliğinin beşincisi Denizli’de gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan İhracatı Geliştirme AŞ Genel Müdürü Fatih Tuğrul Topaç, İGE’nin kurulduğu günden bu yana ihracatın sürdürülebilir büyümesi için finansmanın önemli olduğu bilinciyle hareket ettiklerini belirtti. 

Önemli bir ihracat lokasyonu olan Denizli ve çevresindeki ihracatçıları finans dünyasıyla bir araya getirerek, ihracatın finansmanı konusunda birlikte somut çözümler üretmeyi hedeflediklerini anlatan Topaç, “İGE olarak, ülkemizin ihracat gücünü artırmak ve bu alana daha fazla kaynağın aktarılmasını sağlamak en önemli önceliğimiz. Bu nedenle, kesintisiz ve sürdürülebilir finansmana erişimi sağlamak için kararlılıkla ve hız kesmeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Paydaşlarımızla birlikte oluşturduğumuz sinerjiyle ülkemizin ihracat potansiyelini artırmaya ve ekonomimizin istikrarlı büyümesine katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Haberin DevamıReklam
DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu ise, ihracatçıların zorlu bir süreçten geçtiğini söyleyerek, “Talep daralması ihracatımızı etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yeni siparişlerde ivme kaybı devam ediyor. Diğer yandan jeopolitik gerilimler nedeniyle artan enerji ve hammadde fiyatları da ihracat rakamlarımıza yansıyor. Belirsizlikler ihracatçının önünü görmesini zorluyor. Yılın ilk yarısında Denizli’den ihracat gerçekleştirdiğimiz 25 sektörden 12’sinde azalma mevcut. Özellikle emek-yoğun sektörlerde bu durum daha net bir şekilde görülüyor. Kurların ihracatçının rekabet edebileceği seviyede olmaması ve sabit seyri de bir diğer önemli başlık olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Etkinlikte bankaların üst düzey temsilcileri, Bankacılık ve Finans Paneli’nde, ihracatçılara sundukları finansman çözümleri hakkında bilgi verdi.

DENİZLİ (İHA)