11.06.2023, Pazar
20 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Nebati: En önemli mesele enflasyon

Nebati: En önemli mesele enflasyon

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 8 Nisan 2023 Cumartesi - 19:50Güncelleme: 8 Nisan 2023 Cumartesi - 19:51
Nebati: En önemli mesele enflasyon

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Denizli’de iş insanlarıyla bir araya geldiği toplantıda, şu anda en temel meselelerinin enflasyon olduğunu belirterek, enflasyonda da kasım 2022'den bu yana düşüş trendine girildiğini ve mart 2023 itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 50,5 seviyesine gerilediğini söyledi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi’nde iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, burada yaptığı konuşmada, Denizli Makine İhtisas OSB’nin tamamlanmasıyla kentteki OSB sayısının 5’e ulaşacağını belirtti.

Küresel ekonominin son birkaç yılda geçmişle kıyaslanamayacak büyüklük ve sıklıkta şokları peş peşe yaşamaya devam ettiğini kaydeden Nebati, salgından savaşa, sellerden kuraklığa, enerjiden gıdaya kadar birçok kriz ve afetlerle eş zamanlı şekilde mücadele ederken konvansiyonel yöntemlerin yetersiz kaldığını ifade etti.

Enflasyon ile mücadelede gelişmiş ekonomilerin uyguladığı sıkı para politikalarının, dünyayı hızla resesyona ve finansal krizlere doğru sürüklediğini ve işsizliği körüklediğini vurgulayan Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşte bu zorlu süreçte bizler, küresel düzenin işaret ettiği yöne değil, ülkemizin ihtiyaç ve hedeflerine odaklanarak, kapsayıcı büyümeyi ve en önemlisi de insanı merkeze alan Türkiye Ekonomi Modeli’ni hayata geçirdik. Model sayesinde uluslararası kuruluşlar, küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerini aşağı yönlü güncellerken, ülkemize yönelik büyüme tahminlerini artırmaya devam ediyorlar. Buna en güncel örnek, asrın felaketi olarak nitelendirilen depremleri yaşamamıza rağmen, daha iki gün evvel Dünya Bankasının ülkemize yönelik büyüme beklentisini yukarı yönde güncellemiş olmasıdır. Modelimizi devreye aldığımızdan bu yana tüm küresel olumsuzluklara rağmen ekonomimizin makro göstergelerde sergilediği yüksek performans, ülkemizde kötümser tahminler yapmaktan başka hiçbir şey bilmeyenlerin nasıl da yanıldığını kanıtlar niteliktedir.”

“BOL KEPÇEDEN PİYASAYA PARA DAĞITIYOR”

2022 gibi zorlu bir yılda dahi neredeyse tüm makroekonomik göstergelerde Cumhuriyet tarihinin en iyi seviyelerine ulaştıklarının savunan Nebati, şunları kaydetti:

“Nasıl başarmışız bunu? Türkiye Ekonomi Modeli’ni devreye alarak, küresel sarsıntıları birer fırsata çevirmek için gece gündüz çalışarak başarmışız. Şimdi, tabii, Atlantik ötesindeki danışmanlardan reçete almaya çalışanlar bizim iktisadi alanda verdiğimiz milli mücadeleyi de ne yazık ki bir türlü idrak edemiyorlar. İstiyorlar ki Türkiye’de ekonomi hep taşıma suyla dönsün, işler ithal formüllerle idare edilsin. Bugün 7’li masa ekonomi alanında her biri 7 ayrı telden çalıp oynamaya devam ediyor. Biri sıkı para politikasından bahsediyor, öteki de çıkmış pembe çiçekler eşliğinde hayalinde bol kepçeden piyasaya para dağıtıyor. Sizin ekonomi politikanızın hangisi, ne olduğu öğrenmek istiyoruz. Sadece tutarsız, zeminsiz ve tozpembe hayallerden mi ibaret? Adeta bir ipe 7 kişi çıkmış hepsi birden ipin üstünde oynamaya çalışıyor. Daha önce birkaç defa bu 7’li masaya sordum henüz bir cevap alamadım. Tabii cevabı aralarından kim verecek? Bu da şüpheli. Şimdi buradan bir kez daha soruyorum. Lafı hiç dolandırmadan şu iki soruma net bir cevap verin: Sıcak para bulmak için IMF kapılarında tekrar bekleşecek misiniz? Faizleri yükselterek üretim ekonomisini baskılayacak ve işsizliği artıracak mısınız?”

Haberin DevamıReklam
“ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin yerli ve mili otomobili Togg’u planladıkları şekilde yollara çıkardıklarını anlatan Nebati, böylece Türk milletinin 60 yıllık hayalini gerçekleştirmenin de kendilerine nasip olduğunu belirtti. Bakanlığa tahsis edilen Togg’u dün kullandığını hatırlatan Nebati, şunları söyledi:

“Gaza basıyorsun, uçuyor. Konfor, mükemmel. Ses yok, bazıları egzozu arıyor. Nerede? Yok. Hani bir zamanlar fabrika temelini attığımızda, Bakan Yardımcısıydım, fabrikanın temelini attılar. ‘Ortada ne var?’. Fabrika yükselmeye başladı. ‘Ya, boş yükseliyor.’ Fabrika tam işler hale geldi. ‘İçinde makine yok.’ Makineler kondu. ‘E araba nerede?’ Araba tanıtımı yapıldı. ‘Seri üretim nerede?’ Seri üretime başladık. Şimdi başladılar. ‘Bunun egzozu yok.’ diye. Togg’a inanmayanlar, Devrim’e inanmayanlarla aynı zaten. Tavsiye ederim. Şöyle bir fabrikaya gidin de elektrikli araçların egzozla işlev görmediğini görün. Bataryanın nasıl yerleştirildiğini, aracın gücünü. Dün, hayatımın en güzel günlerinden birini yaşadım. Çünkü hep hayallerimiz vardı. Bir otomobilimiz olsun diye, elhamdülillah nasip oldu. Hayalimiz vardı. Uçaklarımız… Ah o engelleyenler. Uçaklarımız var. Hayalimiz vardı. İHA’larımız, SİHA’larımız… Hayallerimiz vardı. Ayasofya’mız. Hayallerimiz vardı. Taksim’de camimiz. Biz hayallerimizi gerçekleştirdik. Hayallerimizi gerçekleştirdik ve milletle yürümeye devam ediyoruz. Ama birileri de hayalleri gerçekleşmiş olmasına rağmen, onları engelleyenlerle kol kola hareket ediyorlar. Biz iş yapmaya devam edeceğiz, çalışmaya devam edeceğiz, üretmeye devam edeceğiz. Hep birlikte üreteceğiz, rekorlar kıracağız ve emin olun, Türkiye Ekonomi Modeli’yle de Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın başlattığı iddialı çıkışları ve meydan okumaları, ekonomiyle de, sağlam bir duruşla sıkıntısız bir şekilde tamamlamış olacak ve göreceksiniz ki 21. yüzyıl, Türkiye Yüzyılı olacak. Bu yüzyıl, bizim yüzyılımız. Bizi kimse durduramaz. Biz gerekirse köpek balıklarıyla da savaşırız, gerekirse de fırtınalarla.”

“EN TEMEL MESELE ENFLASYON”

Bakan Nebati, şu anda en temel meselelerinin enflasyon olduğunu belirterek, enflasyonda da kasım 2022’den bu yana düşüş trendine girildiğini ve mart 2023 itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 50,5 seviyesine gerilediğini söyledi.

Nebati, “Mevcut muhalefetin bize yapamazsınız dediği hangi iş, hangi eser, hangi hizmet varsa çok şükür hepsini tek tek yapmayı başardık. Daha nicelerini de yapacağız. Şimdi enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacak adımları da hızla atıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın belirttiği üzere Karadeniz’de keşfettiğimiz doğal gazı inşallah 20 Nisan’da devreye alıyoruz” dedi.

Nebati, etkinliğin basına kapalı bölümünde iş adamlarının sorularını yanıtladı.