30.06.2022, Perşembe
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Hamsi balık sezonunu 25 lira fiyatla...

Hamsi balık sezonunu 25 lira fiyatla açtı

Haber Merkezi - 3 Eylül 2020 Perşembe - 12:11 Hamsi balık sezonunu 25 lira fiyatla açtı

Avlanma sezonunun başlamasıyla birlikte balık halinde tezgahlarda çeşitlilik artarken, en çok tercih edilen türlerden olan hamsi ise tezgahlardaki yerini aldı ama fiyatı adeta el yakıyor. Balık halinde hamsiler kilosu 25 liradan satışa sunuldu.

A- A+

Eylül ayıyla birlikte denizlerde av sezonunun açılmasıyla birlikte tezgahlarda balık çeşitleri arttı. Vatandaşlar balığa yoğun ilgi gösterirken, vatandaşlar yüksek fiyatlardan yakındı. Balık halinde sardalyanın kilosu 20, hamsinin kilosu 25, çupranın kilosu 60, levreğin kilosu 40, alabalığın kilosu 30 liradan satılıyor.

Balık hali esnafı Engin Tozlu, havaların sıcak olduğu halde vatandaşların balığa ilgi gösterdiğini söyledi. Tozlu, “Küçük balıklardan sardalyenin mevsimi, ardından hamsi gelmekte. İstavrit bugün geldi. Büyük balıklardan palamut ağır ağır başlıyor gelmeye. Çupra ve levrek onlar her zaman tezgahta. Farklı olarak kepal, granyöz tarzı balıklar mevcut. Küçük balıklarda en çok tutulan hamsi ve sardalye. Büyük balıklarda çukra, levrek, palamut, Karadeniz somunu, Norveç somunu bu tarzlar daha çok tüketilmekte. Şu dönemde vatandaşın ilgisi yüksek ama havalar daha sıcak 15-20 gün sonra havaların soğumasıyla balıklar daha da ağlanıp, lezzetlenir. O zaman biraz daha artar satışlarımız” dedi.

Haberin DevamıReklam

“VATANDAŞLAR YESİN DİYE ZAM YAPMAK İSTEMİYORUZ”

Serhat Tak ise, balığa talebin geçmiş yıllara göre arttığını söyleyerek, “Küçük balıkta hamsi ve sardalye, büyüklerde palamutlar bugün gelmeye başladı ama fiyatlar biraz yüksek. Önümdeki günler düşerse palamut önereceğiz. Fiyatlar normal durumda ve geçen yılla aynı. Hiçbir değişiklik ve zam yok. Bizde zam yapmak istemiyoruz” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)