17.05.2022, Salı
17 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Halı yıkamacılarda corona yoğunluğu

Halı yıkamacılarda corona yoğunluğu

Haber Merkezi - 17 Mart 2020 Salı - 10:49 Halı yıkamacılarda corona yoğunluğu

Türkiye’de 47 kişide coronavirüsü görülmesinin ardından önlem almak isteyen vatandaşlar, halı yıkatmak için sıraya girdi.

A- A+

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve etkisini birçok ülkede gösteren korona virüsünün Türkiye’de de görülmesi üzerine vatandaşlar kolonya ve dezenfektan gibi ürünlere yöneldi. Vaka sayısının artmasıyla birçok vatandaş evlerinden çıkmamayı tercih ederken, önlem almak isteyenlerse evlerini dezenfekte etmenin yanısıra halı, koltuk ve perde gibi sürekli temas halinde oldukları eşyaları da yıkama firmalarına göndererek önlem alıyor.

Geçen yılın aynı dönemine göre iş yoğunluğunda yüzde 30’luk bir artış olduğunu dile getiren halı yıkama firmaları, gelen talebi karşılamak adına yoğun mesai yapıyor.Coronavirüs salgını sebebiyle sezonu erken açtıklarını dile getiren halı yıkamacısı Hasan Güngör, “Coronavirüsün Türkiye’de görülmesinden bu yana geçen seneye oranla yüzde 20 – 25 oranında halı yıkama oranlarımız arttı. Fakat şu anda coronavirüsünden dolayı herkes kendi kişisel temizliğini yaparken ayriyeten halı, koltuk, yorgan, battaniye, stor perde ayriyeten yatak temizliğinde artışlarımız gözleniyor. Biz de müşterilerimizi bu yönde bilgilendirmeye çalışıyoruz, ‘Halılarınızı, koltuklarınızı bir an önce yıkattırın’ diye. Çünkü her şahıs kendi kişisel temizliğini yaptığında virüsler azalırken halıda, koltuktaki bakterilerin gitmesi için bizim gibi profesyonel halı temizleme firmalarına başvurmaları lazım. Biz de bu konuda müşterilere elimizden gelen yardımı yapıyoruz” dedi.

“YÜZDE 30 GİBİ SİPARİŞLERDE ARTIŞIMIZ VAR”

İş yoğunluğunun geçen yılına göre yüzde 30 arttığının altını çizen halı yıkamacısı Orhan Uçar, “Geçen seneye göre baktığımızda yüzde 25 – 30 gibi siparişlerde artışımız var. Zaten biz müşterilerimize altı ayda bir halılarını yıkamalarını tavsiye ediyoruz. Bu hassas dönemde bu süreyi biraz daha kısaltmalarını tavsiye ediyoruz. Müşterilerimiz bu hassas dönemde ‘korona virüsünden dolayı halılarımızı tekrar tekrar yıkama gereği duyuyoruz, bize yardımcı olur musunuz’ diye sipariş veriyorlar” şeklinde konuştu.

DENİZLİ (İHA)