Günlük kiralanan konutlarla ilgili kanun teklifi kabul edildi – D20Haber
10.12.2023, Pazar
8 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Günlük kiralanan konutlarla ilgili kanun teklifi...

Günlük kiralanan konutlarla ilgili kanun teklifi kabul edildi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 26 Ekim 2023 Perşembe - 09:08Güncelleme: 26 Ekim 2023 Perşembe - 09:08
Günlük kiralanan konutlarla ilgili kanun teklifi kabul edildi

Günlük kiralanan konutlarla ilgili Meclise verilen teklif, genel kurulda görüşülerek kabul edildi. Yasayla turizm amaçlı konut kiralamaya düzenleme getirildi.

TBMM Genel Kurulu’nda konutların turizm amaçlı kiralanması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi görüşmeleri düzenlendi ve teklif kabul edilerek yasalaştı.

Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin genel esaslara, izin belgesi düzenlenmesine, idari yaptırımlara ve turizm amaçlı kiralanan konutların tabi olacağı mevzuata ilişkin hükümleri içeriyor.

Teklif, konutların 100 günden az kiralananları kapsıyor. Teklife göre, konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için turizm amaçlı kiralama sözleşmesi yapılmadan önce izin belgesi alınması gerekecek. İzin belgesi vermeye Bakanlık yetkili olacak ve bu yetkisini valilik vasıtasıyla da kullanabilecek.

İzin belgesi başvurularında, turizm amaçlı kiralama faaliyeti yürütülmesinin uygun görüldüğüne ilişkin izin belgesine konu bağımsız bölümün bulunduğu binanın tüm kat malikleri tarafından oy birliğiyle alınan kararın ibrazı zorunlu olacak. Üçten fazla bağımsız bölümden oluşan binalarda en fazla yüzde 25’i için aynı kiraya veren adına izin belgesi düzenlenebilecek.

Haberin DevamıReklam
İzin belgesini alma yükümlülüğü, kiraya verene ait olacak. Turizm amaçlı kiralama izin belgesi verilen konutlar hakkında Kimlik Bildirme Kanunu hükümleri uygulanacak. İzin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralanan konutları kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için 15 gün süre verilecek.

Kendi adına mesken olarak kullanmak amacıyla kiraladığı konutu, kendi nam ve hesabına turizm amaçlı kiraya verenler ile izin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler hakkında her bir sözleşme için 100 bin lira idari para cezası verilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığına ayrılan döner sermaye tutarı, 300 milyon liradan bir milyar 500 milyon liraya, Cumhurbaşkanı tarafından artırılabilecek miktar ise 700 milyon liradan 2 milyar liraya çıkarılıyor.