EYT’linin maaşı gecikecek itirafı – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. EYT’linin maaşı gecikecek itirafı

EYT’linin maaşı gecikecek itirafı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 30 Mart 2023 Perşembe - 10:30Güncelleme: 30 Mart 2023 Perşembe - 10:30
EYT’linin maaşı gecikecek itirafı

Uzun süren mücadeleler sonucu emekli olabilme hakkını elde eden EYT’lilere bu kez kötü haber maaş bağlanmasıyla ilgili geldi. Gecikmeyi AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "emeklilik dilekçesini mart ve nisanda veren EYT’lilerin maaşını eylül ayında alabileceği" açıklamasıyla duyurdu.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emeklilik dilekçesini mart ve nisan aylarında veren EYT’lilerin maaşlarının eylülde bağlanabileceğini, bayram ikramiyesinin ise ödeneceğini söyledi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, bu yıl emeklilik dilekçesi vermesi beklenen 2.2 milyona yakın EYT’liden mart ayında başvuru yapanlar nisanda maaş almayı beklerken, emekli aylıklarının aylarca gecikeceği AKP yönetimi tarafından da itiraf edildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılmasını öngören yasa teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri sırasında EYT’lilerin ilk maaş ödemesinde gecikme yaşanacağı mesajı verdi.

Elitaş, EYT’lilerin martta emeklilik dilekçesi verseler de bazılarının aylıklarını önümüzdeki ağustos, eylül aylarında alabileceklerini söyledi.

Elitaş, EYT’lilerin ilk maaş ödemesinde yaşayacakları gecikmeyi, bayram ikramiyesinden EYT’lilerin yararlanıp yararlanamayacağına ilişkin bir soruya yanıt verirken dile getirdi. Elitaş, şöyle konuştu:

İKRAMİYEYİ ETKİLEDİ

Haberin DevamıReklam
“1 Mart’ta müracaat edip emekliliği hak eden EYT’liler varsayalım ki temmuz ayında maaşı hak ettiler, temmuzda maaşı hak etmelerine rağmen hem Ramazan hem Kurban Bayramı ikramiyesinden faydalanacaklar. Nisan ayının 1’inde müracaat etti, nisan ayının 15’inde müracaat etti, 20 Nisan’dan önce emeklilik hakkını elde edip müracaat eden varsa iki bayram ikramiyesini almayı hak ediyor. 21 Mayıs tarihinde müracaat etti, 1 Mayıs tarihinden itibaren emeklilik hakkını elde etti, bu kişi Ramazan Bayramı ikramiyesinden faydalanamıyor, Kurban Bayramı ikramiyesinden faydalanıyor.”

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun ise, EYT’lilere maaş bağlamayla ilgili sosyal medya hesabından “Mart ayında emeklilik için müracaatta bulunan EYT’lilerin emeklilik süreci 8-10 ayı bulabilir” paylaşımını yaptı.

Erdursun, bur başka paylaşımında da “Mart ayında emeklilik için müracaatta bulunanlar mart ayından emekli aylığı alamayacak, emekli aylığı 1 Nisan’dan hesaplanacak süreç ne zaman biterse birikmiş toplu emekli aylığı alınacak” ifadesini kullandı.