Evlenecek gençlere 150 bin lira kredi – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Evlenecek gençlere 150 bin lira kredi

Evlenecek gençlere 150 bin lira kredi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Ekim 2023 Perşembe - 18:00Güncelleme: 19 Ekim 2023 Perşembe - 18:00
Evlenecek gençlere 150 bin lira kredi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nisan ayında Denizli mitinginde açıkladığı “evlilik kredisi”nin detayları belli olmaya başladı. Kredi 150 bin lira olarak verilecek ve faiz uygulanmayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi geldiği Denizli’de, mitingde konuşmuş, 29 Ekim Bulvarı’ndaki o mitingde evlilik kredisi vereceklerini vaat etmişti.

Erdoğan’ın 19 Nisan’daki mitingde açıkladığı evlilik kredisine ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. Bu konudaki yasa teklifinin yakın gelecekte Meclise sunulması bekleniyor.

Sabah gazetesinin haberine göre, yasa teklifine ilişkin taslak metni hazırlandı. Buna göre, Aile ve Gençlik Bankası’nın ilk ürünü gençlere yönelik kredi paketi olacak. Yeni evlenecek gençlere 150 bin liralık faizsiz kredi, ilk iki yıl ödemesiz ve 5 yılda geri ödemeli olarak verilecek. Kredi paketi için ise deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlara öncelik verilecek.

Haberin DevamıReklam
Krediden faydalanmak isteyen gençler başvurularını e-Devlet üzerinden yapacak. Kredi miktarı belirlenirken ise kişilerin gelir durumu esas alınacak. Geçerli yaş sınırı ise daha sonra açıklanacak

Aile ve Gençlik Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan temsilciler tarafından oluşturulacak ve fon gibi çalışacak. Maden, doğalgaz ve petrol gelirlerindeki devlet payının bir bölümü Aile ve Gençlik Bankası fonuna aktarılacak. Hayata geçirilecek projelere göre ise fona aktarılan pay yükseltilecek.