Esnaf kefalet kredilerinin faizi yüzde 126,66 arttı – D20Haber
23.05.2024, Perşembe
19 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Esnaf kefalet kredilerinin faizi yüzde 126,66...

Esnaf kefalet kredilerinin faizi yüzde 126,66 arttı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Mayıs 2024 Perşembe - 13:25Güncelleme: 16 Mayıs 2024 Perşembe - 13:25
Esnaf kefalet kredilerinin faizi yüzde 126,66 arttı

Esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla esnafın kullandığı kredilerin faizi yüzde 126,66 arttı. TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, "Esnafın cenazesini kaldırıyorlar" diyerek, faiz artışını eleştirdi.

Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren esnafa bir kötü haber de kredi faizlerinden geldi. Esnafın kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandığı kredilerde artışa gidildi. Faiz artışının daha önce çekilen ve halen ödemesi devam eden kredilere de uygulanacağı öne sürüldü.

Faiz artışıyla ilgili esnafa “Kooperatifimizden kullanmış olduğunuz değişken faizli işletme kredisinin faiz oranı, Halk Bankası tarafından değiştirilmiştir. Kredileriniz, yeni faiz oranı üzerinden tahsil edilecektir” SMS’lerinin gönderildiği bildiriliyor.

YÜZDE 126’LIK ARTIŞA “CUZİ ARTIŞ” DEDİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, esnafı zora sokan faiz düzenlemesiyle ilgili “Bugüne kadar faizler defalarca arttı ama hiç esnafa yansıtılmadı. Yüzde 7,5 faiz, yüzde 17 oldu, yüzde 30 veya yüzde 60 olmadı. Sadece cüzi bir miktar artmış oldu” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam
KARACA: ESNAFIN CENAZESİNİ KALDIRIYORLAR

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca ise, faiz artışını eleştirerek, “Önce ekonominin ayarlarını bozup vatandaşın alım gücünü arşa değen enflasyonla bitirdiler. Şimdi de kötü gün dostu olması gereken esnaf kefalet kooperatifleri eliyle esnafların aldığı kredi oranlarını güncelleyip esnafın cenazesini kaldırıyorlar” dedi.

Faiz artışından vazgeçilmesi çağrısında bulunan Karaca, “Beşli çetelerin vergi borçları silinirken, Saray’a yakın holdingler teşviklere boğulurken, kendi yağında kavrulan milyonlarca esnafa ‘bundan sonra iş yapma, personel çalıştırma, dükkanını kapat git’ diyorlar. KÖİ projelerine akıttıkları milyarlarca doların garantisini uluslararası tahkimin garantörlüğüne bağlayanlar, kamuda göstermelik israf genelgeleriyle oyalana dursun, bu karar ile esnafın son nefesini de kesiyorlar. Açıkça söylüyorum; bu faiz oranlarıyla esnaflar ekonomide yaklaşan kriz dalgasının ilk kar tanesi olur, bu yanlıştan derhal vazgeçin” diye konuştu.