19.05.2022, Perşembe
16 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Enerya Denizli’de 280.318 aboneye ulaştı

Enerya Denizli’de 280.318 aboneye ulaştı

Haber Merkezi - 5 Ağustos 2020 Çarşamba - 13:22 Enerya Denizli’de 280.318 aboneye ulaştı

Türkiye’deki özel doğal gaz dağıtım şirketi olan Enerya Enerji AŞ, Denizli’de 14 yılda 280 bin 318 bin aboneye ulaştı. Kurulan altyapıyla da 8 ilçedeki 97 mahalleye doğal gaz dağıtımı sağlandı.

A- A+

Enerya Denizli Gaz Dağıtım AŞ İşletme Müdürü Zekeriya Kurşunluoğlu, Türkiye’nin en yaygın ikinci özel doğal gaz dağıtım şirketinin Enerya olduğunu, 10 il ve 56 ilçede yaklaşık 1 milyon 400 bin aboneyi doğal gaz konforu ve ekonomisiyle buluşturduklarını, yıllık 4 milyar metreküp gaz hacmi ve 15 bin kilometreye varan dağıtım şebekesiyle Türkiye’de doğal gazı yaygınlaştırma çalışmalarının en önemli aktörlerinden birisi olduklarını, son üç yılda şebekeyi yüzde 36 büyüttüklerini, genel müdürlük ve 10 dağıtım bölgesinde yaklaşık bin kişinin çalıştığını söyledi.

DENİZLİ’YE 2 BİN 310 KİLOMETRE DOĞAL GAZ HATTI

Enerya’nın Denizli’deki çalışmalarına 2006 yılında başladığını anımsatan Kurşunluoğlu, “İlk yılın sonunda ise 7 bin 73 Denizliliyi doğal gaz konforu ile buluşturduk. Yerel yönetimlerle iş birliği içinde bugün itibarıyla Denizli’de 2 bin 310 kilometre doğal gaz hattımız, 280 bin 318 abonemiz mevcut. Sürdürülebilir büyüme stratejisiyle Denizli genelinde 8 ilçedeki 97 mahallede doğal gaz konforu yaşanmaya başlarken, buna ek olarak 4 mahallede daha tüm çalışmalarımızı tamamladık. Pandeminin en yoğun olduğu dönemde bu çalışmalara kısıtlı olarak devam etmiş olsak da normalleşmeyle birlikte altyapı çalışmalarımıza hız verdik. Bu kapsamda 4 mahallede fizibilite çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Enerya olarak altyapı çalışmalarımızda belediyelerle yakın bir koordinasyon içerisindeyiz. Gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra altyapı çalışmalarına başlıyoruz. Dolayısıyla yılsonunda 4 mahalleye doğal gaz arzı sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyoruz” dedi.

27 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Pandeminin sosyal hayatı etkilediği gibi ekonomileri de etkilediğinin altını çizen Kurşunluoğlu, “Enerji sektörünün bu pandemi döneminden en az hasar ile çıktığını söyleyebiliriz. Hepimizin bildiği gibi çarkların dönmesi için enerjiye ihtiyaç var. Doğal gaz da temiz enerjinin en önemlilerinden. Dolayısıyla Enerya olarak 2020 yılı içinde Denizli’de altyapı çalışmaları için 27 milyon TL’lik bir yatırım planladık. Bu yatırımlarımızla da yıl sonunda, 2006 yılında başladığımız Denizli maceramızda toplamda yaklaşık 290 bin aboneyi doğal gaz konforuyla buluşturmuş olmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

35 BİN HANE DAHA DOĞAL GAZLA BULUŞACAK

Normalleşmeyle birlikte yatırımlara hız verdiklerini kaydeden Kurşunluoğlu, “Sümer, Hacıeyüplü, Kayalar mahalleleri ile Serinhisar, Acıpayam ve Tavas ilçe merkezlerinde altyapı çalışmalarımıza başladık. 2020 içinde 2 ilçe merkezindeki yatırımlarımızı tamamlamak istiyoruz. Tüm bu çalışmalar neticesinde ilçelerimizde yaklaşık 381 kilometre doğal gaz hattına kavuşmuş olacağız. Acıpayam, Honaz, Sarayköy, Serinhisar, Tavas ilçelerinde şehir alt yapı şebekelerimiz genişletilerek, 2020 yılında yaklaşık 35 bin haneyi doğal gaz konforuna kavuşturmuş olacağız” diye konuştu.

“ENERYA, DENİZLİ’NİN HAVASINI KORUYOR”

Çevre Mühendisleri Odası tarafından yapılan araştırmaya göre, hava kirliliğinin en yüksek olduğu iller arasında Denizli’nin de bulunduğuna dikkat çeken Kurşunluoğlu, sözlerine şunları ilave etti:

“Kış aylarında ısınma kaynaklı kirliliğin artmasıyla şehir oldukça kirli hava soluyor. Ancak hepimiz biliyoruz ki doğal gaz demek temiz hava, sağlık ve ısınmada konforun yanı sıra evin bütçesine katkı demek. Aynı zamanda kömür, şofben ve tüp kullanımı gibi diğer ısınma yöntemleri ile kıyaslandığı zaman doğal gazın ev ekonomisine katkısı yadsınamaz. Dolayısıyla şehirleri temiz hava ile buluşturmak için doğal gaza geçiş oldukça önemli. Bu noktada yerel yönetimlerle iş birliği içinde süreci yönetiyoruz. Enerya olarak Denizli’de ilk yatırımlarımıza başladığımız yıl olan 2006’nın Ekim-Nisan ayları arasında şehrin üzerini bir sis bulutu kaplardı. Bugün geldiğimiz noktada vatandaşlarımız güvenli, ekonomik ve konforlu bir hayatın keyfini sürerken temiz havanın tadını çıkarabiliyorlar. Bunu da doğal gazın yıllar içinde yaygınlaşmasıyla elde ettik.”