12.08.2022, Cuma
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. EMO Denizli Şubesi: Doğal gaz krizi...

EMO Denizli Şubesi: Doğal gaz krizi elektriğe sıçramasın

Haber Merkezi - 21 Ocak 2022 Cuma - 19:01 EMO Denizli Şubesi: Doğal gaz krizi elektriğe sıçramasın

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Denizli Şubesi, İran’ın “arıza” gerekçesiyle Türkiye’ye sağladığı doğal gazı 10 gün keseceğinin açıklanmasıyla başlayan krizin sanayiyi olumsuz etkileyeceği ve bu durumun elektrik üretimine de yansıyacağı uyarısında bulundu.

A- A+

EMO Denizli Şubesinin “Doğal gaz arz krizi başladı, elektrik için acil önlem alınmalı. Doğal gazda başlayan enerji krizi elektriğe sıçramasın” başlıklı yazılı açıklamada, havaların soğumasıyla doğal gaz arzındaki sıkıntının ortaya çıktığı, İran’ın mücbir nedenle Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatını keseceği haberlerinin basında yer aldığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Enerji Bakanlığının aralarında elektrik üreticilerinin de olduğu sanayi kuruluşlarına gönderdiği yazıda ise, ikinci bir emre kadar günlük gaz çekiş miktarının yüzde 60’a düşürüldüğünü bildirdi. ‘Ülkemizde arz-talep dengesinin sağlanmasında karşılaşılan güçlükleri bertaraf edebilmek ve sistem dengesinin sağlanabilmesi için gerekli ilave tedbirlerin alınması ve uygulanması zarureti doğmuştur’ ifadeleriyle gerekçelendirilen kısıtlamanın bugünden (21 Ocak 2022) itibaren başlayacağı ve ikinci bir bildirime kadar sürdürüleceği belirtiliyor.

Cam, demir-çelik, kimya, gıda, çimento ve seramik başta olmak üzere çok sayıda üretim alanı için doğal gaz arzının kısıtlanması üretimi kaçınılmaz olarak düşürecektir. Doğal gaz kısıtlaması nedeniyle daha pahalı enerji kaynağı kullanmak zorunda kalacak sanayi kuruluşlarının maliyetleri artacaktır. Sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaza geçtiğimiz yıl içinde gerçekleştirilen yüksek oranlı zamlar nedeniyle, birçok sanayi kuruluşu için üretim maliyetlerinde enerjinin payı yüzde 50 oranını aşmıştır. Üretimlerini ihraç edebilen, döviz bazlı geliri olan sanayi kuruluşları bile enerji maliyetlerini hesap edemez duruma düşmeleri nedeniyle mali sorunlar yaşamaktadır. Enerji maliyetlerin yüksekliği bir yana enerji arzında yaşanan kriz ile ekonomik göstergeleri daha da gerileyecektir.

Haberin DevamıReklam

Gelişmeler 2022`inin ilk enerji krizinin doğal gaz arzında başladığına işaret etmektedir. Hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle konutlarda kullanılan doğal gaz yaşamsal önemdedir. Benzer şekilde doğal gazın ısıtma amaçlı kullanımına devam edilebilmesi için elektrik kesintisinin de yaşanmaması gerekir.

Elektrik üretimindeki güncel duruma bakıldığında, 19 Ocak 2022 tarihinde elektrik üretiminde doğal gazın yüzde 34, ithal kömürün ise yüzde 20,4 payı olduğu görülmektedir. Payları küçük olan diğer ithal kaynaklar göz ardı edilse bile, elektrik üretimindeki ithal kaynak bağımlılığımız yüzde 54,4 düzeyindedir. Kullanılan elektriğin yüzde 34’ünü üreten santrallere doğal gazdan yüzde 40 oranında kesinti yapılması arz güvenliği açısından risk yaratabilir. Önlem alınarak daha fazla yedek kapasite hazırda bekletilmelidir.

Alım garantileri verilerek üretimdeki payı büyütülen ithal fosil kaynak bağımlılığından kurtulmak için artık adım atılmalıdır. Enerji maliyetlerinin düşürülmesi, iğneden ipliğe tüm hizmet ve ürünler için yeni zamlar oluşmasının önüne geçilmesi için enerji alanı yeniden yapılandırılmalıdır. Özelleştirilen santrallerin kamulaştırılmasının yanında, kamunun düşük maliyetle üretim yapmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapması gereklidir. Enerji maliyetlerini kontrol altına tutmak ve ekonomik bağımsızlığın temeli olan arz güvenliğini sağlamak için elektrik dağıtım bölgelerinin de kamulaştırılması ve merkezi planlama ilkelerine geri dönülmesi yaşamsal önemdedir.”