Emlak Vergisi’nde yeni döneme geçiliyor, harç ve vergilere artış geliyor – D20Haber
25.06.2024, Salı
23 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Emlak Vergisi’nde yeni döneme geçiliyor, harç...

Emlak Vergisi’nde yeni döneme geçiliyor, harç ve vergilere artış geliyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Haziran 2024 Pazar - 20:24Güncelleme: 2 Haziran 2024 Pazar - 20:24
Emlak Vergisi’nde yeni döneme geçiliyor, harç ve vergilere artış geliyor

Emlak Vergisi ile tapu harçlarında yeni bir düzenleme gündemde. Hazırlanan taslağın Meclis’ten geçmesi halinde Emlak Vergisi belediyelerin belirlediği rayiç üzerinden değil, bölgesel rayiç üzerinden alınacak. Bunun da vergiler ile tapu harçlarında ciddi oranda artış getireceği ifade ediliyor.

Ekonomik kriz döneminde gelir artırıcı kaynaklara yönelen iktidarın vergiler üzerinden çalışmalar yaptığı bir süredir gündeme getiriliyor. Bu düzenlemelerden birisinin de Emlak Vergisi ile ilgili olduğu belirtiliyor.

Ekonomim.com’un haberine göre, milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren düzenlemeye ilişkin taslak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Taslağa göre, emlak vergileri ve tapu harçları artık gayrimenkullerin emlak vergisine esas değeri belediye rayici değil, bölgesel rayiç bedeli üzerinden tahsil edilecek. Böylece devlet ve gayrimenkullerden ciddi gelir elde edecek.

Hükümet, gayrimenkul ve arsaların gerçek değeri üzerinden alım-satımının yapılması ve böylece vergi kaybının önlenmesi konusunda çok önemli çalışma başlattı. Torba yasayla bu hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması beklenen taslak çalışma, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Recep Tayyip Erdoğan’a, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakan yardımcıları ve Gelirler İdaresi Başkanlığı yetkililerince sunuldu.

SATIŞ YILINA BAKILMAKSIZIN VERGİ ALINACAK

Çalışmanın yer alan düzenlemeye göre daha önce gayrimenkul ya da arsanın satın alındıktan 5 yıl geçtikten sonra satılması halinde gelir vergisi alınmıyordu. Üzerinde çalışılan taslağa göre artık herhangi bir yıl kapsamı olmadan tüm satım işlemlerinden sağlanan kazançlar gelir vergisine tabi tutulacak. Bu şekilde şehirleşmenin yarattığı arsa ve imar rantı da vergilendirilmiş olacak.

Haberin DevamıReklam
TAPUDA GERÇEK SATIŞ BEDELİNE GEÇİLİYOR

Çalışmanın ikinci ve en önemli maddesi ise bölgesel rayiç bedel uygulaması. Devlet, taşınmaz satışından elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi için yeni bir sistem devreye sokacak. Bunun için taşınmazların değerlerine yönelik veriler ile mülkiyet bilgilerinin tutulmasına yönelik Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne entegre bir gayrimenkul değer bilgi merkezi kurulacak. Tapudaki işlemler bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanılarak yapılacak.

HEM HARÇLAR HEM DE EMLAK VERGİLERİ CİDDİ ORANDA ARTACAK

Bölgesel olarak rayiç bedel tespit edilerek, tapu harcı ödemeleri ve emlak vergisi ödemeleri bu bedel üzerinden gerçekleştirilecek. Söz konusu uygulama yeni düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihten sonra tapuda yapılacak işlemleri kapsayacak. Böylece alım-satımlarda artık belediyelerin rayiç bedelleri değil, devletin bölgesel olarak belirlediği rayiç bedeller baz alınmış olacak. Bu çalışmayla milyonlarca taşınmazın rayiç bedel üzerinden ödediği vergiler de ciddi oranda artırılacak.