Emekliye Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi verilecek iddiası – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Emekliye Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi verilecek iddiası

Emekliye Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi verilecek iddiası

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 3 Eylül 2023 Pazar - 11:59Güncelleme: 3 Eylül 2023 Pazar - 11:59
Emekliye Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi verilecek iddiası

Emekli maaşlarına ara zam konusu konuşulmaya devam ederken, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla emeklilere bir defaya mahsus üçüncü ikramiye verilmesinin gündeme geldiği bildiriliyor.

Emekli maaşları için çalışmalar hızlandığı, ekim ayında ara zam yapılmasının konuşulduğu, bu dönemde bayram ikramiyeleri dışında üçüncü bir ikramiyenin de verilebileceği belirtiliyor.

Sabah’ın haberine göre, yapılacak ara zam konusunun ekim ayında TBMM’nin açılması ile gündeme gelmesi bekleniyor.

Üçüncü ikramiye ise bu çalışmadan ayrı olarak düşünülüyor. Sabah Memurlar’ın ulaştığı bilgilere güre tüm emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi verilmesi düşünülüyor.

5 BİN LİRA İKRAMİYE İÇİN UZLAŞI

Bir kereliğine ödenecek ikramiyenin miktarı üzerindeki çalışmalar da devam ediyor. İlk olarak masaya 5 bin lira rakamının geldiği ve bu rakam üzerinde uzlaşı sağlandığı da öğrenildi.

Haberin DevamıReklam
Ancak bakanlıklar henüz bir resmi açıklama yapmadı. Açıklamanın çalışma bittikten sonra ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

MASADAKİ FORMÜLLER

Öte yandan, emeklilere yapılacak ara zam ile ilgili çeşitli formüller masaya geldi. Önümüzdeki Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam, memur emeklileri de toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı alacak.

Ancak bir iyileştirme de gündemde. Bu iyileştirme Ocak artışıyla birlikte yapılabileceği gibi, öncesinde de hayata geçirilebilecek. Özellikle Ekim ayında TBMM’nin açılmasıyla konunun Meclis gündemine de gelmesi bekleniyor.

SEYYANEN ARTIŞ KONUŞULUYOR

Gündeme gelen formüllerden birisi seyyanen artış. Özellikle 7.500 TL’nin altında maaş alanlar başta olmak üzere belirlenecek bir miktar ile seyyanen artış yapılabilir.