24.01.2022, Pazartesi
-7 °C / 2 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Elektriğe yüzde 9-15 zam yapılacağı iddiası

Elektriğe yüzde 9-15 zam yapılacağı iddiası

Haber Merkezi - 29 Eylül 2021 Çarşamba - 14:51 Elektriğe yüzde 9-15 zam yapılacağı iddiası

Yüksek enflasyon, hizmet ve ürünlerde önlenemeyen fiyat artışının ardından vatandaşları üzecek bir iddia daha ortaya atıldı. Yarın yapılacak EPDK toplantısından elektriğe yüzde 9 ile 15 arasında değişecek bir zam kararı çıkabileceği öne sürüldü.

A- A+

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrik dağıtım şirketlerinin zam taleplerini görüşmek üzere yarın toplanacak. Kurul toplantısından 1 Ekim’den geçerli olmak üzere yüzde 9 ile 15 arasında değişen bir oranda zam kararı çıkabileceği konuşuluyor.

İnternet haber sitesi T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre, temmuz ayında elektriğe yüzde 15 zam yapan EPDK, sektörün talepleri doğrultusunda yeni bir elektrik zammına hazırlanıyor. Elektrik dağıtım şirketleri, bankalara döviz üzerinden olan borçların birikmesi, kuraklık nedeniyle maliyetlerin iki katına çıkması ve piyasa takas fiyatı (PTF) ile Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek, geçtiğimiz ay EPDK’dan yeni zam talebinde bulunmuştu.

Yarın EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz başkanlığında toplanacak olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun en önemli gündem maddesi, elektrik dağıtım şirketlerinin zam talebi olacak. Toplantıda elektrik tarife dairesinden de bir temsilci hazır bulunacak. EPDK yetkililerinden alınan bilgiye göre, şirketlerin zam taleplerine ilişkin gerekçeler haklı bulunurken, elektrik tarife fiyatlarında belirli bir oranda artışa gidilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Şirketlerin aynı zamanda 2022 yılı Ocak ayı içinde şimdiden yeni bir zammı daha gündemine aldığı, EPDK’nın yarınki toplantıda bu durumu da göz önünde bulundurarak zammın oranına karar vereceği ifade edildi. Elektrik dağıtım şirketlerinin en az yüzde 15 oranında zam talep ettiği, EPDK’nın elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 9 ile 10 arasında bir zam öngördüğü öğrenildi.

Her üç ayda bir geçerli olacak şekilde elektrik fiyat tarifelerini güncelleyen EPDK, son olarak 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 15 oranında zam yapmıştı.