29.06.2022, Çarşamba
19 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. e-ticarete yüzde 80 hibe desteği

e-ticarete yüzde 80 hibe desteği

Haber Merkezi - 4 Nisan 2017 Salı - 16:01 e-ticarete yüzde 80 hibe desteği

Ekonomi Bakanlığı, ihracatta sürekli ve kalıcı artış sağlamak, ihracatçının küresel pazarlarda tutunmasını desteklemek amacıyla önemli bir adım daha attı ve e-ticaret sitelerine üyelik desteğini artırdı. Bakanlık, e-ticarete yüzde 80’i bulan hibe desteği sağlayacak.

A- A+

İşbirliği kuruluşlarının (TİM, TOBB, İTKİB, AKİB. İMMİB, ATO, ASO, İSO vb.) üyelerini e-ticaret platformlarına toplu üye yapmaları ve bundan doğan maliyeti ödemeleri halinde, ödemenin yüzde 80’ini Ekonomi Bakanlığı karşılayacak.

Destekten yararlanmak üzere işbirliği kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üç e-ticaret platformu belirleyerek Ekonomi Bakanlığı’na ilk başvuruyu yaptı.

Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, e-ticaret sitelerine toplu üyeliğine getirdikleri yüzde 80’lik hibe desteğine ilişkin, “Önümüzdeki günlerde e-ticaret platformlarında tabiri caizse bir Türk işgali yaşanacak. Türk şirketlerimiz, on binlerce ihracatçımız e-ticaret sitelerinde bundan sonra boy gösterecek. İhracatçımıza verdiğimiz tüm desteklerimiz, küresel ticaretteki konumumuzu sürdürülebilir bir şekilde geliştirmek için.” dedi.

“MESELE SADECE ÜRÜNÜ ÜRETMEK DEĞİL PAZARLAYABİLMEK”

Küresel ekonomide şu an önemli olan mesele en iyi ürünü üretmek değil, dünyanın dört bir yanındaki alıcılara o ürünü pazarlayabilmek olduğunu vurgulayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; “Bugün bir ticaret heyetinde en fazla 50 firmaya, bir fuarda 500 alıcıya ulaşabilirken, bir e-ticaret sitesi vasıtasıyla milyonlarca potansiyel müşteriye ulaşabiliyoruz. TİM Uluslararası arenada kabul görmüş 3 e-ticaret sitesiyle anlaşmaya vardı. Hedefimiz, kısa bir süre içerisinde toplamda 10 bin firmamızın e-ticaret sitelerinde yer alması. E-ticaret siteleri, sadece ihracatçılarımızın yeni pazarlara ulaşmasını sağlamayacak. Hem mevcut ihracatçılarımızın ihracatında sıçrama göreceğiz. Hem de yeni firmalarımız ihracat ailesine katılacak” dedi.

Haberin DevamıReklam

Dünyanın baş döndürücü bir hızla değiştiğini dile getiren Bakan Zeybekci; “Türkiye’nin toplam ticareti içinde e-ticaretin payı yüzde 2’ler seviyesinde. Bu, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 5’in üzerinde, gelişmiş ülkelerde yüzde 7’nin üzerine çıkıyor. Türkiye’deki bu 2 rakamı önümüzde ne kadar büyük bir potansiyelin olduğunu gösteriyor. Bu yüzden önümüzdeki dönemde Türkiye olarak bu alanda çok mesafe almamız gerektiğini biliyoruz. Bu mesafeyi de normale bırakırsak çok uzun zamanlarda alacağız, bir dönemi ıskalayacağız endişesi içindeyiz. Onun için de e-ticaret konusunda Ekonomi Bakanlığı olarak vizyonumuz ihracatçılarımızın bu çağı, fırsatı kaçırmalarına izin vermemek… Dünya ile aramızdaki bu farkı çok hızlı bir şekilde kapatmamız gerektiğine inanıyoruz. Onun için de Ekonomi Bakanlığı olarak ses getirici bir destek mekanizmasını hayata geçirdik. Bu, geçtiğimiz haftalarda hayata geçen bir uygulamadır” dedi.

Nihat Zeybekci, yeni düzenlemeleriyle on binlerce ihracatçının e-ticaret sitelerinden faydalanmalarını öngördüklerini kaydederek, buradaki kilit unsurun işbirliği kuruluşları olduğunu aktardı.