DSO Başkanı Selim Kasapoğlu: Sıkı maliye politikasına ihtiyaç var – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. DSO Başkanı Selim Kasapoğlu: Sıkı maliye...

DSO Başkanı Selim Kasapoğlu: Sıkı maliye politikasına ihtiyaç var

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Nisan 2024 Salı - 13:00Güncelleme: 2 Nisan 2024 Salı - 13:00
DSO Başkanı Selim Kasapoğlu: Sıkı maliye politikasına ihtiyaç var

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, sıkı para politikasına ilave olarak sıkı maliye politikasına da ihtiyaç olduğunu belirtti.

DSO Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Selim Kasapoğlu, ülke gündemi ve makroekonomik göstergelere dair değerlendirmelerde bulundu. Kasapoğlu, ''Yerel seçimler sonrası normal koşullar altında dört yıl boyunca seçim yaşanmayacağını söyleyebiliriz. Bu bağlamda siyaset kurumunun tüm bileşenlerinin olumlu veya olumsuz bu seçimde vatandaşın verdiği mesajları doğru analiz etmesi temel beklentimizdir. Bilhassa ekonomi alanında olmak üzere, rasyonel tutumlardan sapmadan, enflasyonist ortamın dindirilmesi, üretimin ve istihdamın daha planlı bir biçimde kurgulanması yeni dönemde önem arz etmektedir'' dedi.

Pandemiden sonraki dönemde kümülatif milli gelir bazında dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden birinin Türkiye olduğunu kaydeden Kasapoğlu, ''Büyüme yalnız başına bir anlam ifade etmiyor. Gelen büyüme rakamlarını incelediğimizde, sanayinin ve ihracatın büyümeye katkısının olmadığını ve büyümenin tüketim ve kamu harcamalarıyla oluştuğunu görüyoruz. Büyümeyi kalkınmaya dönüştürebilmek, sürdürülebilir bir refah oluşturabilmek için üretim ve ihracat odaklı büyüme stratejilerine ihtiyacımız var'' diyerek, sanayi ve ihracat odaklı büyümenin önemine vurgu yaptı.

Kamu tasarruflarının yeterince önemsenmediğine dikkati çeken Kasapoğlu, bundan sonraki süreçte oluşturulan sıkı para politikasına ek olarak sıkı maliye politikasına da ihtiyacın olduğunu söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumunun alarm verdiğini ifade eden Kasapoğlu, ''Daha önceki birleşimlerimizde de ifade etmiştim, her 4 aktif çalışandan toplanan primlerle 1 kişinin yaşlılık, malullük veya geride kalanın ölüm aylığını finanse etmesi sağlıklıyken bizde bu oran 2024 Ocak ayı itibarıyla 1,73’e düşmüş durumda. 2008 yılından sonra görece iyileşmeye başlayan bir durum söz konusuyken; EYT düzenlemesi ile 90’lı yılların popülist erken emeklilik refleksinin canlandırılmasının, sosyal güvenlik sistemimizi bozmaya başladığını ve bu durumun ileriki yıllara büyük yükler devredeceğini öngörüyoruz. Sosyal güvenlik sistemimiz alarm veriyor'' diye konuştu.