DSO Başkanı Kasapoğlu, Denizli sanayisine destek istedi – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. DSO Başkanı Kasapoğlu, Denizli sanayisine destek...

DSO Başkanı Kasapoğlu, Denizli sanayisine destek istedi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 11 Temmuz 2024 Perşembe - 12:19Güncelleme: 11 Temmuz 2024 Perşembe - 12:19
DSO Başkanı Kasapoğlu, Denizli sanayisine destek istedi

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapaoğlu, “Denizli sanayicisi kendisini ihmal edilmiş hissediyor” diyerek, desteklerde daha tolaranslı davranılmasını istediklerini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, DSO’da sanayiciler ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan DSO Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, Denizli sanayisinin geleceğinin nasıl kurgulanacağı ile ilgili görüşlerin ele alınması adına bu toplantıların önemli bulduklarını söyledi.

Denizli sanayicisinin Ankara tarafından kendini yıllardır ihmal edilmiş olarak gördüğünü ifade eden Kasapoğlu, “Şehrin enerjisini, arkadaşlarımızın enerjisini gördünüz. Herkes bir şeyler yapmaya hevesli ve gayretli. Sanayinin verimliliğini artırmaya çalışıyoruz. Oda olarak yapılması gereken ne varsa elimizden geldiğince çaba gösteriyoruz. Ancak uygulanan politikalar sonrasında geldiğimiz durum da hepimizin malumu. Kaynaklar artık eskisi gibi değil. Biz Denizli sanayicisi olarak geçmişten alacaklı olduğumuzu düşünüyoruz ve bundan sonra Denizli’ye verilecek desteklerde daha toleranslı davranılmasını talep ediyoruz. Çünkü yapmamız gereken çok iş var, projelerimiz ve hedeflerimiz var. Bu noktada sizlerin desteği bizler için çok önemli” dedi.

DÜŞÜK KUR VE ENFLASYON ELEŞTİRİSİ

Sanayicinin son dönemde yaşadığı mali sorunları dile getiren Kasapoğlu, “Bugün Denizli’yi ve Denizli sanayicisini aşan sıkıntılı bir pozisyonun içindeyiz. Sanayicimiz, uygulanan kur politikası ile yüksek enflasyon arasına sıkışmış durumda. Sanayicimiz üretmekte zorlanıyor. Bu faiz oranlarıyla, bu düşük kur seviyesiyle ihraç etmekte zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sanayicinin yüksek kur talep eden pozisyonda olmadığını, kurun rekabet edilebilir noktada olması gerektiğini, öncelikli sorunun enflasyonun düşürülmesi olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, “ya kuru yükseltin ya da üretim maliyetlerimizi düşürün” dediklerini aktardı.

Denizli’de üretilen makinenin İtalya ve Almanya’dan pahalı olduğuna dikkati çeken Kasapoğlu, “Türk üreticisini biz bu şekilde nasıl ayakta tutacağız? Üretim gücümüzü nasıl koruyacağız? Ülkemizin refahı için sadece kur, enflasyon, faiz denkleminde mi yürüyeceğiz?” diye sordu.

Haberin DevamıReklam
“DENİZLİ ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR”

Denizli sanayisinin ikinci ve üçüncü kuşak temsilcileri olarak zor bir dönemden geçtiklerini belirten ifade eden Kasapoğlu, “Ne bizden önceki kuşak ne ondan önceki kuşak böyle bir dönem yaşamadı. Bunun içinden çıkılması için bize göre Türk ekonomisinin, yönetimin hazine ve maliye odaklı olmaktan çıkıp, üretim ve sanayi odaklı politikalar üretir hale gelmesi gerekiyor. Çünkü bu denklemde, bu sıkışıklıkta sanayicinin nefes alması mümkün değil. Yatırım sermayesini, makine sermayesini bir kenara bırakalım, sanayicimiz işletme sermayelerimizin faizini karşılayacak parayı dahi kazanamıyor” diye konuştu.

“KONKORDATO TALEP EDEN FİRMA SAYISINDA ARTIŞ VAR”

Konkordato ile ilgili yaşanan sıkıntıları da anlatan Kasapoğlu, “Konkordato talep eden firmalarımızın sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Türkiye, 2023 yılındaki konkordato talebini 2024 yılının mayıs ayında yakaladı. Yaşadığımız bu sorunlar firmalarımızı dayanamaz hale getirmiş durumda. Ancak bu konuda bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Çünkü birçok firmada da konkordato kurallarının suistimal edildiğini, sağlam firmaların da konkordato alan firmalar yüzünden sıkıntıya girebileceklerini tahmin ediyoruz. Bu konu ile ilgili çözümlerin hızlı bir şekilde üretilmesi gerekiyor” dedi.

İNAN: DENİZLİ ÖNEMLİ ÜRETİM ŞEHİRLERİNDEN

Toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan ise, Denizli’nin önemli üretim şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Gün boyu Denizli’nin enerjisini hissettiği çok verimli ziyaretler gerçekleştirdiklerini kaydeden İnan, “Ülkemizin sanayicileriyle hep gurur duymuşumdur. Ülkenin gerçek kahramanlarının sanayiciler olduğunu düşünürüm. Bu duyguyu, Denizli’de de güçlü bir şekilde hissettim. Bu kuvvetli ruh hem Denizli’yi hem de ülkemizi geleceğe taşıyacaktır” diye konuştu.

OSB’LERİ GEZDİ

Bakan Yardımcısı İnan, Çardak OSB, Denizli OSB, Denizli Model Fabrika, Denizli Makine İhtisas OSB’yi gezerek, yetkililerden bilgi aldı.