24.05.2022, Salı
18 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Doğal gaz fiyatına büyük zam

Doğal gaz fiyatına büyük zam

Haber Merkezi - 1 Nisan 2022 Cuma - 01:20 Doğal gaz fiyatına büyük zam

Doğal gazın nisan ayı zammı belli oldu. Buna göre, konutlarda kullanılan doğal gazın birim fiyatına yüzde 35, elektrik üretimi için kullanılan doğal gaza yüzde 44,30, elektrik üretimi dışında kullanılan doğal gaza yüzde 50 oranında artış yapıldı.

A- A+

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde nisan ayı doğal gaz satış tarifesi yayımlandı.

Doğal gazın nisan ayı tarifesinde konut abonelerinin birim fiyatına yüzde 35 zam yapıldı. Öte yandan elektrik üretimi için kullanılan doğal gazda yüzde 44,30, elektrik üretimi dışında kullanılan doğal gazda ise yüzde 50 oranında artış yaşandı.

BOTAŞ’IN AÇIKLAMASI

Yapılan yüksek orandaki zamla ilgili BOTAŞ açıklamada bulundu. Açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere, doğal gaz ithal bir enerji kaynağı olup, %99’dan fazlası yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmektedir.

2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte olup, bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır.

Bununla birlikte, artan maliyetlere rağmen bu dönemde tüketicilerimize devletimiz tarafından %76 oranında destek sağlanmıştır.

Diğer taraftan, Evsel Enerji Fiyat Endeksine (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğalgaz ülkemizde kullanılmaktadır.

1 Nisan 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır.
– Bu kapsamda, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

– Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 44,30

– Elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 50

– Konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 35 oranında artış yapılmış olup, bu artışa rağmen konutlarda kullanılan doğal gazın her bir metreküpüne Devletimiz tarafından yüzde 70 oranında destek verilmeye devam edilecektir.”