27.03.2023, Pazartesi
11 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Şen: 2022 yılına ait umutlar zamlarla...

Şen: 2022 yılına ait umutlar zamlarla karardı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Şubat 2022 Çarşamba - 11:44Güncelleme: 9 Şubat 2022 Çarşamba - 12:08
Şen: 2022 yılına ait umutlar zamlarla karardı

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, enerji başta olmak üzere gelen zamların turizmde 2022 yılına ait oluşan umutları kararttığını belirtti.

DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, yazılı açıklamasında, personel, gıda ve enerji giderlerinin turizm sektöründeki en önemli gider kalemleri olarak öne çıktığını, bunun da iç pazara yönelik fiyat oluşturmayı zorlaştırdığını ifade etti.

“Turizmcilerin, pandemi kısıtlamaları dönemindeki durgunluğun ardından, hızlı büyüme hedefleri ile başladığı 2022 yılına ait umutları gelen zamlarla karardı” sözleriyle sıkıntılarına dikkat çeken Şen, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz son iki yılda turizm işletmeleri ayakta kalabilmek için mevcut maliyet artışlarını satış fiyatlarına yansıtamamıştı. Bugün ise başta enerji olmak üzere artan maliyetler turizm işletmelerini büyük bir çıkmaza sürüklemektedir.

Üretici ve tüketici tarafında artan maliyetler yerli turistin tatil için yapacağı harcama miktarını yeniden gözden geçirmesine neden olmuştur. Düşen alım gücünün iç pazarı olumsuz etkilemesi kaçınılmaz gözükmektedir.

Bir otel işletmesinde en büyük gider kalemleri işçilik, gıda ve enerji olarak sıralanabilir. Bu üç kalem maliyetlerindeki artış doğal olarak otelin satış fiyatlarına etki etmektedir.

Haberin DevamıReklam

Oteller yerli turisti koruyabilmek için iç pazara sundukları fiyatları düşük tutmaya çalışsalar da belirsiz ve sürekli gelen maliyet artışları iç pazara fiyat oluşturmayı zorlaştırmaktadır.

Ülkemizdeki otellerin çoğunun dış pazara yönelik misafir portföyleri ilk bakışta cezbedici görünse de orta vadede döviz artışından kaynaklı ucuz turizm cennetine dönüşmesine neden olacaktır. Ayrıca ülkemize en fazla turist gönderen birinci pazar Rusya ile üçüncü pazar Ukrayna arasında tırmanan gerilim ile ülke 2022 turizm hedeflerimizde tehlike altındadır.

Artan maliyetler altında işletmelerimizin beli yeteri kadar bükülmemiş gibi, özellikle elektrik firmalarının elektrik teminat bedellerini yıl içinde ödenen en yüksek elektrik faturasının iki katı kadar yüksek miktarda talep etmeleri, işletmelerimizin karşılaştığı yükü daha da ağırlaştırmaktadır.

Turizmin ve otelcilik sektörünün ülkemiz ve kent ekonomisine katkısının devamı ve sürdürülebilirliği için enflasyonun kontrol altına alınması, enerji fiyatlarının normale indirilmesi, enerji teminatlarının kabul edilebilir seviyeye çekilmesi, ÖTV ve KDV düzenlemelerinin yapılması ,pandemi döneminde en çok zarar gören hizmet ve konaklama sektörüne tüm sektörün faydalanabileceği desteklerin sağlanması gereklidir.”