25.03.2023, Cumartesi
9 °C / 22 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Denizli ihracatında düşüş ocakta da devam...

Denizli ihracatında düşüş ocakta da devam etti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Şubat 2023 Perşembe - 16:40Güncelleme: 2 Şubat 2023 Perşembe - 16:41
Denizli ihracatında düşüş ocakta da devam etti

Denizli’de gerçekleştirilen ihracattaki düşüş yeni yılın ilk ayında da devam etti. Düşüş oranı TİM’e göre yüzde 11,6, DENİB’e göre yüzde 3,8 oldu.

Denizli’nin ocak ayı ihracat rakamları açıklandı ve bir süredir devam eden düşüşün yeni yılın ilk ayında da devam ettiği görüldü. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisince (TİM) kaydedilen Denizli ihracatının geçen ay yüzde 11,6 oranında gerilemeyle 309 milyon dolar, DENİB kayıtlarına göre de yüzde 3,8 oranında azalarak 256 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

“TALEP DARALMASI YAŞANIYOR”

Haberin DevamıReklam

Dünyada yaşanan resesyonun 2022’nin ikinci yarısından bu yana ihracatı etkilemeyi sürdürdüğünü kaydeden Memişoğlu, “Özellikle hedef pazarlarımızda görülen enflasyonist baskı ve uygulanan sıkı para politikaları neticesinde güçlü bir talep daralması yaşanıyor. İhracatımızdaki lokomotif sektör olan ve toplam ihracatımızdan yüzde 40’a yakın pay alan tekstil-konfeksiyon sektörümüz, yaşanan talep daralmasından etkileniyor. Bu durum ihracat verilerimize de doğrudan etki ediyor” değerlendirmesinde bulundu.