20.01.2022, Perşembe
-4 °C / 7 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı

Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı

Haber Merkezi - 2 Aralık 2021 Perşembe - 13:42 Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı

Denizli’den yapılan ihracattaki artış kasım ayında da devam etti. TİM verilerine göre geçen ay ilden 402 milyon, DENİB verilerine göre 322 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

A- A+

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli’nin kasım ayı ihravat verilerini açıkladı. Memişoğlu, TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatının yüzde 20,4 yükselişle 402 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Memişoğlu, DENİB üyeleri tarafından kaydedilen kasım ayı ihracatının ise, yüzde 34 artışla 322 milyon dolara ulaştığını, bu veriler ışığında ihracattaki artış trendinin 18. aya taşındığını belirtti. Memişoğlu, ihracatla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Son aylardaki ihracat değerlerini incelediğimizde, ilimiz ihracatının aylık bazda 400 milyon dolara, ülkemiz ihracatının ise 20 milyar dolar seviyelerine ulaştığını, hatta bazı aylarda bu değerleri de geride bıraktığını görüyoruz. 2021 yılının sonunda Denizli ihracatı 4,5 milyar dolara, Türkiye ihracatı ise 220 milyar dolar seviyelerine ulaşmış olacak. Böylelikle, yıl boyunca göstermiş olduğumuz ihracat performansımızı yılsonunda rekorla taçlandıracağız.

İhracat artışımızın yanı sıra, hem yeni ihracatçı sayısında hem de kilogram başına düşen ihracat birim değerinde yükselişlere de şahit oluyoruz. Bu durum, aslında ihracatımızın sağlıklı yapısını da destekler nitelikte. İlimizin ihracattaki sektörel çeşitliliğini de göz önünde bulundurursak, sürdürülebilir ihracat noktasında elimizde güçlü kozlar olduğunu ifade edebiliriz.

2021 yılının üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ülkemiz ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 7,4 büyüdü. Bu büyümeye ihracatın katkısı 5 puan, net ihracatın katkısı ise 6,8 puan oldu. Yani büyümenin yüzde 92’si mal ve hizmet ihracatından sağlanmış oldu. Bu değerler, ihracatın ülkemiz ekonomisi açısından önemini ve ekonominin itici gücünün ihracat olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Öte yandan, ihracatçılarımızın döviz kurlarındaki volatiliteden yana olmadığını belirtmek istiyorum. Bu noktada, istikrarlı kurun istikrarlı ihracatı da beraberinde getireceği fikrine inanıyoruz.”