05.07.2022, Salı
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. “Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde Projesi”ne 2,9...

“Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde Projesi”ne 2,9 milyon TL destek

Haber Merkezi - 9 Şubat 2022 Çarşamba - 15:38 “Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde Projesi”ne 2,9 milyon TL destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yıl başlatılan “Üreten Şehirler Programı”nda, Denizli için önemli bir adım daha atıldı. Program kapsamında hazırlanan “Denizli'nin Geleceği Temiz Üretimde Projesi”, 2 milyon 930 bin liralık destek almaya hak kazandı.

A- A+

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sağlanan fon ile GEKA tarafından yürütülecek “Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde Projesi”nin başvuru sahibi Denizli Sanayi Odası, proje ortağı Denizli Büyükşehir Belediyesi, iştirakçileri de Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi ve Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye) olarak belirlendi.

ATİK: TEMİZ ÜRETİMİN ÖNÜNÜ AÇACAK

Projenin imzaları da Denizli Valiliğinde düzenlenen törenle atıldı. GEKA Dönem Başkanı Denizli Valisi Ali Fuat Atik, törende yaptığı konuşmada, projeyle Denizli’de tekstil sektöründe faaliye gösteren firmalara danışmanlık hizmeti verilerek, temiz üretim yapmaları teşvik edileceğini söyledi. Atik, “Dünyada iklim değişikliğinin daha çok hissedildiği günümüzde, suyu tasarruflu kullanmak ve korumak hepimizin görevi. Proje, Denizli tekstil sektöründe temiz üretim yapılmasının önünü açacak” dedi.

ZOLAN: SANAYİCİYE YOL GÖSTERECEK

Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan ise, sanayide yoğun su kullanımına dikkat çekerek, “Su ve enerjinin bu kadar kıymetli olduğu çağımızda, özellikle sanayide kullanılan suyun dönüştürülerek tekrar tekrar kullanılması sağlanabilir mi sorusu gündeme geliyor. Bu noktada söz konusu proje verilecek danışmanlık ve fizibilite raporları sayesinde sektöre ışık tutacaktır. Ayrıca proje, çevreye duyarlılık konusunda alınması gereken tedbirleri belirleyerek bu konuda sanayiciye yol gösterecektir” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

AKDOĞAN: 40 İŞLETMEYE DANIŞMANLIK SAĞLANACAK

Projenin içeriğiyle ilgili bilgi veren GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan da, tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren 40 işletmeye enerji, temiz üretim, hammadde ve kaynak verimliliği konularında danışmanlık sağlanacağını belirtti. Akdoğan, “Aynı zamanda firma bazında verilen danışmanlıklarla ön fizibiliteler oluşturulacak. GEKA’nın bu projedeki rolü öncelikle Büyük Menderes Havzası’ndaki kirliliğin önüne geçmek için sanayide temiz üretimi teşvik etmek olacaktır. Tekstil sektöründeki firmalarımıza boyahaneler başta olmak üzere, yerinde danışmanlıklar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ’NİN GELECEĞİ TEMİZ ÜRETİMDE PROJESİ

Denizli’de tekstil ve hazır giyim sektöründe üretim yapan 40 işletmeye temiz üretim, enerji, hammadde verimliliği ve kaynak verimliliği alanında danışmanlık verilecek. Ayrıca yapılması planlanan yatırımlar için fizibilite raporları oluşturulacak.

Sözleşmenin imzalanmasından itibaren faaliyetlerine başlanacak projenin 15 ayda tamamlanması planlandı. 2 milyon 930 bin TL toplam bütçeye sahip projeye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2 milyon 637 bin TL destek sağlayacak.