Denizli’nin ev tekstili İngiltere’de tanıtılıyor – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Denizli’nin ev tekstili İngiltere’de tanıtılıyor

Denizli’nin ev tekstili İngiltere’de tanıtılıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Haziran 2024 Perşembe - 10:47Güncelleme: 27 Haziran 2024 Perşembe - 10:47
Denizli’nin ev tekstili İngiltere’de tanıtılıyor

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), ev tekstili sektörünün tanıtımı için İngiltere’de yurt dışı pazarlama programı düzenledi.

Ticaret Bakanlığının desteğiyle DENİB tarafından yürütülen “Denizli Ev Tekstili Sektörü Yurt Dışı Pazarlama Takımı, Uluslararası Rekabet Geliştirme (UR-GE) Projesi” kapsamında, proje üyesi 12 firma ve 18 kişiden oluşan heyet, Londra’da İngiltere’nin önde gelen satın alımcılarıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

İngiltere’den 36 alıcı firma ile yaklaşık 190 ikili iş görüşmesi düzenlendi. Aynı zamanda toptan ve perakende merkezlerinin de ziyaret edildiği yurt dışı pazarlama programına ilişkin DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu şu açıklamayı yaptı:

Haberin DevamıReklam
“İngiltere, Denizli ihracatında zirvede yer alıyor. 2023 yılında söz konusu ülkeye 519 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdik. İngiltere’nin toplam ihracatımızdan aldığı pay yüzde 12 seviyesinde. 2024 yılı ocak-mayıs döneminde ise ilimizden İngiltere’ye ihracatımız 227 milyon dolara ulaştı. Toplam ihracatımızdan aldığı pay da yüzde 13’e yükseldi.

İlimizin İngiltere’ye olan tekstil-konfeksiyon sektörü ihracatını değerlendirdiğimizde, 2023 yılında 82 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, 2024 yılının ilk 5 ayında 31 milyon dolara ulaştığını görüyoruz.

Alt ürün bazında incelediğimizde de Denizli’den İngiltere’ye daha çok dış giyim, pamuklu yatak kıyafetleri, ev tekstili ürünleri, dokuma kumaş, bebek giyimi, iç giyim ve şal, mendil ve çorap gibi giyim aksesuarları gönderiyoruz.

Rekabetin yoğun olduğu sektörümüzde, yeni iş bağlantıları kurmanın, pazarı tanımanın ve potansiyel ihracat imkanlarını değerlendirmenin en etkili yolu yurt dışındaki alıcılarla bire bir temas etmekten geçiyor. Bu anlayışla, 2024 yılına çeşitli sektörlerde farklı ülkelerde gerçekleştirdiğimiz yurt dışı pazarlama programlarıyla devam ediyoruz.”