15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Denizli’nin 2021 ihracat rakamları açıklandı

Denizli’nin 2021 ihracat rakamları açıklandı

Haber Merkezi - 3 Ocak 2022 Pazartesi - 15:01 Denizli’nin 2021 ihracat rakamları açıklandı

Denizli’de geçen yıl yapılan ihracata ilişkin rakamlar açıklandı. TİM kayıtlarına göre ilden 2021 yılında 4,6 milyar ABD Doları, DENİB kayıtlarına göre de 3,4 milyar ABD doları ihracat yapıldı.

A- A+

Denizli ihracatı, 2021 yılını bir önceki yıla oranla önemli oranda artışla kapattı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM verilerine göre, ilden 2021 yılında yapılan ihracat yüzde 43 artışla 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) verilerine göre ise, 2020’ye göre yüzde 42 artış sağlanarak, ihracat rakamı 3,4 milyar dolara yükseldi.

MEMİŞOĞLU: TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK RAKAMINA ULAŞILDI

DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, rakamların açıklanmasının andından “2021 yılına ihracat rekorlarıyla başlamıştık. 2020’nin ikinci yarısında ihracatımızda başlayan yükselişler 19 ay aralıksız devam etti. 2021 ihracatımız ise rekorla taçlandı. Geride bıraktığımız yılda ulaştığımız 4,6 milyar dolarlık ihracat, tüm zamanların en yüksek değeri olarak kayıtlara geçti” değerlendirmesini yaptı.

İhracatta hedeflerin üzerine çıkıldığını kaydeden Memişoğlu, “2021 yılı için kendimize 4 milyar dolarlık bir hedef belirlemiştik. Yılın ilk yarısındaki güçlü ihracat performansımız sayesinde bu hedefimizi önce 4,2 milyar dolar olarak, ardından 4,5 milyar dolar olarak revize etmiştik. Bu değerleri belirlerken dünya ticaretinde yaşanan gelişmeleri ve ihracatımızın yapısını göz önünde bulundurmuştuk. Ama iki kere revize ettiğimiz hedeflerimizin de ötesine geçerek, yıl genelinde 4,6 milyar dolara ulaşmış olduk” ifadelerini kullandı.

“ARALIK, EN YÜKSEK İHRACAT YAPILAN AY OLDU”

Haberin DevamıReklam

Yılın son ayındaki ihracatın da yıllık bazda olduğu gibi en yüksek rakama ulaştığını belirten Memişoğlu, şunları kaydetti:

“Aralıkta 461 milyon dolar dış satım değerine ulaşan ihracatçılarımız, Denizli ihracatını bir kez daha aylık olarak rekor seviyeye taşımış oldu. Benzer şekilde DENİB üyelerince kaydedilen ihracat da aralık ayında 332 milyon dolara ulaşarak rekor kırdı. İhracatımızdaki sektörel çeşitliliğimiz ve sağlıklı sürdürülebilir yapımız elbette çok önemli özelliklerimiz. Ancak bu özelliklerimizin yanı sıra, ihracatçılarımızın dinamizmine de ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Gerek ilimiz, gerek ülkemiz ekonomisine güçlü katkılarını sürdüren, 183 ülkeye 3.000’e yakın farklı üründe ihracat gerçekleştiren tüm ihracatçılarımızın her birini tebrik ediyoruz. İhracat ailemizin tüm katılımcılarıyla, tüm paydaşlarıyla gurur duyuyoruz.”

2022 HEDEFİ 5 MİLYAR DOLAR

DENİB Yönetim kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli olarak 2022 hedefini 5 milyar dolar olarak belirlediklerini, ihracatçıların başarıları ve üstün performansı sayesinde bu hedefi de gerçekleştireceklerine inandığını sözlerine ekledi.