Denizlili tekstilciler Almanya’daki Heimtextil Fuarı’nda – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Denizlili tekstilciler Almanya’daki Heimtextil Fuarı’nda

Denizlili tekstilciler Almanya’daki Heimtextil Fuarı’nda

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Ocak 2024 Salı - 15:22Güncelleme: 9 Ocak 2024 Salı - 15:22
Denizlili tekstilciler Almanya’daki Heimtextil Fuarı’nda

Denizlili tekstilciler, sektörün en önemli buluşma noktalarından olan Almanya’daki Heimtextil Fuarı ile yeni pazarlar ve yeni müşteriler arıyor. Frankfurt’ta açılan fuarda, Denizli tekstil sektörü 80 stant ile yerini aldı.

Ev tekstili sektöründe dünyanın en önemli organizasyonlarından olan Heimtextil Fuarı, dün itibariyle kapılarını ziyaretçilere açtı. Frankfurt’ta 12 Ocak’a kadar sürecek fuarda Denizli firmaları, hazırladıkları yeni kreasyonları 80 stant ile alıcılara sunuyor. Denizli İhracatçılar Birliği de (DENİB) Turkish Towels markasıyla 8. kez bu fuara katılım gösterdi.

Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli’nin Heimtextil 2024 Fuarı’nda bir kez daha güçlü bir şekilde temsil edildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Heimtextil Fuarı’yla yeni bir yıla başlıyoruz. Geçtiğimiz sene DENİB olarak 20 farklı yurt dışı pazarlama programı gerçekleştirmiştik. Tam anlamıyla yurt dışı organizasyonlarına odaklandığımız bir yıldı.Bu sene Denizli İhracatçılar Birliği olarak, Heimtextil Fuarı’na 8. kez katılıyor ve misafirlerimizi Hall 12.0-A10’da yer alan standımızda ağırlıyoruz. Ayrıca yenilikçi ve vizyoner tasarımcılar tarafından üretilen ‘DENİB DESIGN 3. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nın kazanan tasarımlarını da stant alanımızda tanıtıyoruz.

Denizli, ihracat ve ticaret konusundaki deneyimi ve dinamizmi sayesinde tekstil sektöründe tartışılmaz bir başarıya sahip. Denizli İhracatçılar Birliği olarak, bu başarıyı devam ettirmek için sürdürülebilir ihracat hedefimize ulaşmanın en iyi yolu olarak gördüğümüz yüz yüze görüşme fırsatı sunan tüm etkinlikleri destekliyoruz. Şüphesiz ev tekstili sektörünün en güçlü organizasyonlarından biri Heimtextil Fuarı. Heimtextil 2024’te Denizli 80 katılımcıyla temsil ediliyor, bu da fuar katılımcısı olan Türk ihracatçılarımızın yaklaşık yüzde 30’u anlamına geliyor.

Ülkemizin yıllık havlu ihracatının yüzde 75’i, bornoz ihracatının yüzde 65’i ve nevresim ihracatının yüzde 55’i ilimizden gerçekleştiriliyor. Bu oranlar Denizli’nin ev tekstili sektöründe önemli bir güce sahip olduğunu açıkça kanıtlıyor. Öte yandan, 6 milyar dolarlık dünya havlu pazarından Denizli olarak yüzde 7’ye yakın pay alıyoruz. Bu veriler gösteriyor ki, ilimiz sadece Türkiye’de değil, dünyada da çok önemli bir oyuncu konumunda.”

“TURKISH TOWELS’IN MARKALAŞMA YOLCULUĞU DEVAM EDİYOR”

Denizli İhracatçılar Birliğinin markalaşmaya ve tasarıma önem verdiğini vurgulayan Memişoğlu, “Turkish Towels markasıyla dünyanın dört bir yanında tanıtım ve iletişim faaliyetleri yürütüyoruz. 2016 yılında başladığımız markalaşma çalışmalarına hız kesmeden devam ediyoruz. Bu kapsamda, fuar alanının en yoğun noktalarında, metro istasyonlarının girişlerinde Turkish Towels temalı reklam alanları kiraladık. Burada amacımız Türk havlusunun ve sektörümüzün bilinirliğini daha üst seviyelere taşımak” dedi.

Memişoğlu, stant açan 80 firmanın yanı sıra 100’den fazla ziyaretçi firmayla Denizli’nin fuardaki yerini aldığını, Denizli’den bin 500’ün üzerinde bir katılım beklediklerini sözlerine ekledi.