Kekik üreticileri hayal kırıklığı yaşadı – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Kekik üreticileri hayal kırıklığı yaşadı

Kekik üreticileri hayal kırıklığı yaşadı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 31 Ekim 2023 Salı - 13:15Güncelleme: 31 Ekim 2023 Salı - 13:15
Kekik üreticileri hayal kırıklığı yaşadı

Denizlili kekik üreticileri bu yıl hem üretimde hem fiyatta umduğunu bulamadı. Rekoltenin düşük gerçekleşmesinin yanı sıra tüccarın düşük fiyatla alım yapması hayal kırıklığı yarattı.

Türkiye’nin en önemli kekik üretim merkezi olan Denizli’de hasat tamamlandı. Kurutma işleminin ardından çuvallara konulan ürün alıcılara ulaştırılmak üzere depolandı. Kekiğin fiyatı 15, lira ile 30 lira arasında değişiyor.

Artan üretim maliyetlerinden dolayı kekikteki satış fiyatının yükselmesi gerekirken, geçen yıla oranla düşük kalması kendilerini zor duruma soktuğunu ifade eden Uzunpınarlı kekik üreticisi Hamdi Kayhan, şunları söyledi:

Haberin DevamıReklam
“Bu sene bahar aylarında yağışın çok olmasından dolayı verim yüzde 50 düştü. Bu durumdan çiftçiler çok mağdur oldu. Gübre ve mazot fiyatları çok pahalı olduğu için çiftçiler çok sıkıntı yaşıyor. Bu durumdan dolayı çiftçiler kredi çektiler ama daha kredi borçlarını ödeyemediler. Devletin bu konu da yardımını bekliyoruz. Kekiklerimiz duruma göre yaz aylarında biçiliyor. Haziran ayının başından itibaren başlayıp, Ağustos ayının sonuna kadar sürüyor. Bazı çiftçiler zamanında yapmadığı için verimsiz oluyor. Çiftçiye destek olmadığı için verim ve üretim geçen seneye göre çok düşüşte.”

“PA” analizinin kendileri için sıkıntı oluşturduğunu dile getiren Kayhan, “Kekikte, ‘PA’ analizi diye bir şey var. Kekiği alan tüccarlar, Denizli’den İzmir’e ‘PA’ analizi yapmak için götürüyor. Sonra da arayıp, ‘kekiğinizin PA değeri tutmadı, gelin alın ya da gönderin 10 bin lira ulaşım bedeli geri gönderelim’ diyorlar. Üreticiye hiçbir belge göstermeden, ‘PA değeri tutmadı’ deniyor. Sonra da, çok düşük bir fiyat verip, o fiyata üreticiler kekiği satmaya mecbur bırakıyorlar” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)