23.10.2020, Cuma
14 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Denizli’den ihracat eylülde yüzde 14.6 arttı

Haber Merkezi - 2 Ekim 2020 Cuma - 13:57 Denizli’den ihracat eylülde yüzde 14.6 arttı

Denizli’den yapılan ihracat, eylül ayında yüzde 14.6 artarak, 241 milyon dolar olarak gerçekleşti.

A- A+

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, eylül ayında birlik üyelerince 241 milyon dolarlık ihracat yapıldığını, artışın yüzde 14.6 olduğunu açıkladı. Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ise Denizli ihracatının yüzde 16.4 artışla 323 milyon 500 bin dolara yükseldiğini bildirdi.

“İHRACAT 4 AYDIR ARTIYOR”

“Çok iyi başladığımız, ancak pandemi dolayısıyla kısa bir dönem duraklayan ihracatımızın son 4 aydır aralıksız artması ileriki dönemler için güçlü ipuçları veriyor” diyen Memişoğlu, geçen ay tekstil ve konfeksiyon sektöründeki ihracatın yüzde 17.65, elektrik-elektronik sektöründeki ihracatın yüzde 15.96, makine ve aksamları ihracatının yüzde 23.49, demir-demir dışı metaller ihracatının yüzde 29.27 oranında arttığını, yılın ilk 9 ayında 167 ülkeye ihracat yapıldığını belirtti.

“DENİB SEKTÖREL İSTİŞARE TOPLANTILARI” BAŞLIYOR

Denizli İhracatçılar Birliği olarak, ihracatçı sektörlerin güçlendirilmesi ve ihracat rakamlarının daha üst noktalara taşınması amacıyla faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürdüklerini ifade eden Memişoğlu, “Bu hedefimiz doğrultusunda, 5 kişilik sektör ekibimiz üye firmalarımızı işyerlerinde ziyaret ederek karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor. Bu defa da sektör ziyaretlerine ek olarak, ekim ayı içinde dijital platformlarda ‘DENİB Sektörel İstişare Toplantıları’na başlıyoruz. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren ihracatçılarımızın sektörlerine ilişkin sunacakları görüşlerini dinlemek ve ortaya çıkacak fikirler ışığında önümüzdeki dönem planlamalarımıza yön vermek istiyoruz” açıklamasını yaptı.