Denizli’den 13,3 milyon dolarlık leblebi ihracatı yapıldı – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Denizli’den 13,3 milyon dolarlık leblebi ihracatı...

Denizli’den 13,3 milyon dolarlık leblebi ihracatı yapıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 8 Mart 2024 Cuma - 13:53Güncelleme: 8 Mart 2024 Cuma - 13:54
Denizli’den 13,3 milyon dolarlık leblebi ihracatı yapıldı

Denizli’den 2023 yılında 13,3 milyon dolarlık leblebi ihracatı gerçekleştirildi. Denizli’nin Türkiye leblebi ihracatındaki payı ise yüzde 48 olarak açıklandı.

Denizli’nin geleneksel ürünü olan leblebinin hammaddesi nohut, içerdiği zengin protein, mineral maddeler ve vitaminler nedeniyle önemli bir besin maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde üretimi ve ihracatıyla açık ara zirvede yer alan Denizli leblebisi de çerez tabaklarının vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Denizli leblebisinin yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da büyük bir pazar potansiyelinin olduğunu belirten DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu şunları söyledi:

“İhracat rakamlarımızı duyurduğumuz aylık basın bültenlerimizde tarım sektörünün ilimiz için bereketli seyrettiğini belirtmiştim. Kuru meyve ve mamulleri ihracatımız geçtiğimiz ay yüzde 140 oranında artış gösterdi. Leblebi de çoğunluğu Serinhisar ilçemizdeüretilen ilimizin bereket kaynaklarından biri.

İspanya, Yunanistan, Bulgaristan, İtalya ve Fas başta olmak üzere yaklaşık 40 ülkeye leblebi ihraç ediyoruz. Ülkemizin toplam 27,9 milyon dolar olan leblebi ihracatının yüzde 48’ini 13,3 milyon dolar ile ilimizden gerçekleştiriyoruz.”

Denizli’nin leblebi üretiminin mutfağı olduğunu belirten Memişoğlu,“Oldukça popüler olan bir yemek yarışmasının ilimizde düzenlenen bölümünde leblebi çorbası tanıtıldı. Yani biz leblebiyi sadece çerez olarak değil, farklı tariflerle zenginleştirerek tüketicinin beğenisine sunuyor, iletişim ve tanıtım faaliyetlerini yürütüyoruz. Denizli İhracatçılar Birliği olarak katıldığımız yurt dışı pazarlama programlarında Denizli leblebisini götürüyoruz. Ziyaretçilere tadım alanlarında sunumunu yapıyoruz. Götürdüğümüz leblebiler hem sade hem de şekerleme olarak rengarenk görünümüyle fuarlarda ilgi odağı oluyor” dedi.