Otelin elektrik gideri GES yatırımıyla karşılanacak – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Otelin elektrik gideri GES yatırımıyla karşılanacak

Otelin elektrik gideri GES yatırımıyla karşılanacak

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 30 Mart 2023 Perşembe - 08:16Güncelleme: 30 Mart 2023 Perşembe - 08:17
Otelin elektrik gideri GES yatırımıyla karşılanacak

Denizli’nin konaklama sektöründe dikkat çeken tesislerinden olan Şiir Butik Otel, elektrik giderlerini sıfırlamak amacıyla 400 kW’lık güneş enerjisi santrali (GES) kuracak. 11 milyon liraya mal olacak yatırımla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Artan elektrik fiyatları, kabaran faturalar en önemli gider kalemini oluştururken, işletmeler bunu karşılayabilmek için farklı uygulamalara yöneliyor. Son dönemde bunlardan birisi de güneş enerjisi santrali yatırımı oldu. Bu nedenle de temiz enerji olarak bilinen GES’ler kurulumu yaygın hale geldi.

BAKLANKUYUCAK’TA SANTRAL

Elektrik giderlerini sıfırlamak ve kullandığı enerjinin bir katı kadar da satış yapabilmek amacıyla yatırıma yönelen Bozbıyık Turizm Tarım İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Bozkurt’un Baklankuyucak Mahallesi’nde 400 kW’lık GES kuracak.

Şirketin Baklankuyucak Mahallesi 137 ada, 57 nolu parseldeki 15 bin m² arazinin 6 bin 500 m²’sine kuracağı GES ile ilgili 1/25.000 ve 1/5.000 ölçekli nazım imar planları, Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylandı.

Haberin DevamıReklam
YATIRIM TUTARI 11 MİLYON LİRA OLACAK

Odaları ile genel alanları, Türkiye’nin en ünlü 85 şairinin 550 en güzel şiirleri, rölyefleri, büstleri ve tablolarıyla süslenen Şiir Butik Otel’in elektrik giderlerini karşılamak üzere GES kurmaya yönelen şirket, 11 milyon lirayı bulan bir yatırım gerçekleştirecek.

ŞARJ İSTASYONU DA KURULACAK

Öte yandan, Bozbıyık Turizm Tarım İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Pamukkale’nin Zeytinköy Mahallesi’nde hizmet veren Şiir Butik Otel’in ön kısmında elektrikli araçlar için de şarj istasyonu kurmaya hazırlanıyor. İstasyonda 2 ünite yer alacak.